Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pikkupojan haaveesta monikymmenvuotiseksi uraksi – Pete Poskiparta on ammatiltaan taikuri

7:23Palkittu mentalisti Pete PoskipartaPete Poskiparta vieraili Huomenta Suomi -ohjelmassa vuonna 2019.
Julkaistu 27.07.2025 09:06
Toimittajan kuva

Wenla Wallin

Suomessa on muutamia kymmeniä ammattitaikureita, joista Pete Poskiparta on yksi. 

Pete Poskiparta, 47, on Suomen ainoa kansainvälisesti palkittu mentalisti. Mentalisti on taikuri, joka harjoittaa mentaalitaikuutta.

– Taikuudessa on genrejä, vähän samalla tavalla kuin musiikissa, Poskiparta tarkentaa. 

– Musiikissa esimerkkejä ovat vaikka rock, blues ja iskelmä. Taikuudessa tällaisia esimerkkejä ovat manipulaatio, illuusiotaikuus, lastentaikuus ja vaikkapa juuri mentalismi, hän lisää. 

Mentalismia Poskiparta kuvailee taikuudeksi, joka tapahtuu katsojan mielessä eikä niinkään esiintyjän käsissä. 

– Se voi olla illuusio ajatustenluvusta, ennalta tietämisestä tai katsojien valintoihin ja mieleen vaikuttamisesta. 

Poskiparran mukaan mentalismia voidaan esittää hyvinkin monipuolisesti, ja hän itse yhdistelee psykologista lähestymistapaa ja mystisten selittämättömien ilmiöiden esittämistä. 

– Olen tavannut sanoa, että esitykseni ovat yhdistelmä tosiasioita, illuusioita ja jotakin näiden väliltä. Yleisö saa näkemänsä perusteella päättää, mikä oli totta, mikä illuusiota ja mikä näiden yhdistelmää, hän kuvailee. 

Lue lisää:

Mentalisti Pete Poskiparta hakeutui 17 vuotta sitten lääkäriin uniongelmien takia – diagnoosina olikin masennus

Ala on Suomessa pieni

Käytännössä työ tarkoittaa keikoilla esiintymistä, ja Poskiparta vertaa työnkuvaa esimerkiksi koomikkoon ja muusikkoon. Keikkoja on enimmäkseen yritystapahtumissa, teattereissa sekä useamman esiintyjän kanssa yhteistyössä Maagikot-kiertueella. 

Ammattitaikureita on Suomessa Poskiparran arvion mukaan noin 20–25. Harrastajia hän veikkaa olevan muutamia satoja, ja sellaisena hän itsekin aloitti 1980-luvun lopussa uusikaupunkilaisena pikkupoikana. Taikatemppuja treenattiin kotona, ja Poskiparta kertookin hänen siskonsa olevan nykyään "allergisoitunut" taikatempuille. 

Mentalismin Poskiparta löysi 2000-luvun alussa. Takana oli teatteri- ja näyttämötaiteen opintoja, joiden lisäksi Poskiparta on opiskellut sirkusta ja taikuruutta. 

Nykyisin hän on kansainvälisesti palkittu mentalisti, joka on esiintynyt yli kymmenessä eri maassa. 

Suomeen hän toivoisi samankaltaista kulttuuria kuin Saksassa, jossa hän sanoo ihmisten käyvän katsomassa varieteeta. Varietee on sekoitus erilaisia teatteri- ja sirkustaiteen aloja, ja samalla näyttämöllä voi varietee-esityksessä nähdä musiikkia, taikuruutta ja esimerkiksi komiikkaa. 

mentalisti2Pete Poskiparta pitää varietee-esityksistä.Vilma Sappinen

Lue myös: Sirkus korvasi eläinten esitykset hologrammeilla – näin huikea on lopputulos!

Taitavin taikuri ei välttämättä ole yleisön mielestä kaikkein paras

Poskiparran taikuriesikuvia ovat yhdysvaltalaismentalisti Richard Osterlind ja jo edesmenneet brittitaikuri Paul Daniels sekä Poskiparran henkilökohtaisena mentorinakin toiminut yhdysvaltalaismentalisti Bob Cassidy.

Sana ”taikatemppu” on Poskiparran mukaan hyväksyttävä arkikielinen ilmaisu, mutta alan ihmiset puhuvat usein efekteistä ja rutiineista. Efekti on se, jonka katsoja näkee tai kokee,ja sen ympärille luodaan rutiini, eli kokonaisuus, jonka taikuri tai mentalisti esittää. Rutiinit vaativat harjoittelua, ja Poskiparta sanoo kokeilevansa välillä myös jotain ihan uutta. 

Kaikista taitavin taikuri ei kuitenkaan Poskiparran mukaan usein ole kaikista paras. Se johtuu siitä, että taitavuus ei välttämättä tarkoita samaa kuin viihdyttävyys, ja esitystä katsovat usein arvostavat viihdyttävää esitystä enemmän kuin teknisesti taitavaa. 

Vaikka ihmiset ovat nykyään yhä maallistuneempia, Poskiparta saattaa silti kuulla epäilyjä siitä, että hän leikkii "pimeillä voimilla".

– Mitään yhteistyötä ei pirun kanssa ole, Poskiparta naurahtaa. 

Lue myös: Konservatiivikristillisyys kiehtoo nyt nuoria miehiä – tässä syyt

Katso myös: Taikuri Henri Kemppainen: Aika moni osaa tehdä tempun, mutta taikuus on paljon enemmän

9:49Taikuri Henri Kemppainen: Aika moni osaa tehdä tempun, mutta taikuus on paljon enemmänTaikuri Henri Kemppainen Huomenta Suomi -ohjelman vieraana vuonna 2023.

Lisää aiheesta:

Katso: Taikuri ällistytti juontajat suorassa Huomenta Suomen lähetyksessä tekoälytempullaNeljä yrittäjää kertoo, kuinka astrologina ja tarot-tulkitsijana voi tulla toimeen: "Pystyn tekemään yhden tulkinnan päivässä"Noora Karma loi epäilyistä huolimatta ennennäkemättömän uran miesvoittoisella alalla: "Kyllä mun piti vähän kuin jyrätä tieni sinne"MTV vieraili "Malmin noidan" kellarissa – Minna on harjoittanut noituutta jo yli 30 vuotta: "Ymmärrän, että osalle tämä on mambojamboa"Miksi mies pukeutuu naiseksi? Suosittu drag queen avaa suomalaisen drag-kulttuurin saloja: "Antaa vapauden tehdä asioita, joita ei välttämättä omana itsenään tekisi"16-vuotias Aatu työllistää jo kolme ihmistä, keikkoja sata vuodessa: "Pitää olla rohkeutta"
UraHenkilötTyöSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Ura
  • 14.10.11:25
    Uupumus

    Työelämää 30 vuotta tutkinut professori kertoo, miten huono työpaikka uuvuttaa työntekijän

  • 23.8.07:37
    Työ

    Yksityisetsivä Jussi narauttaa pettäjiä: "Miehellä oli täysin uusi perhe, jonka kanssa hän meni kaupassa käsi kädessä"

  • 14.8.15:58
    Yrittäjyys

    Kuinka ura ja vanhemmuus yhdistetään? Yrittäjä Jenni: "Se oli ainoa tapa"

  • 12.7.07:03
    Työ

    Tarja siirtyi maisterista lähihoitajaksi ja vaihtaa nyt vanhusten vaippoja – "Nyt teen jotakin tärkeää"

  • 6.7.07:01
    Vapaaehtoistyö

    Lähes sokea Susanna Halme kiipeää Tadžikistanin vuorelle – perinteinen vapaaehtoistyö on muutoksessa