Suomessa on muutamia kymmeniä ammattitaikureita, joista Pete Poskiparta on yksi.
Pete Poskiparta, 47, on Suomen ainoa kansainvälisesti palkittu mentalisti. Mentalisti on taikuri, joka harjoittaa mentaalitaikuutta.
– Taikuudessa on genrejä, vähän samalla tavalla kuin musiikissa, Poskiparta tarkentaa.
– Musiikissa esimerkkejä ovat vaikka rock, blues ja iskelmä. Taikuudessa tällaisia esimerkkejä ovat manipulaatio, illuusiotaikuus, lastentaikuus ja vaikkapa juuri mentalismi, hän lisää.
Mentalismia Poskiparta kuvailee taikuudeksi, joka tapahtuu katsojan mielessä eikä niinkään esiintyjän käsissä.
– Se voi olla illuusio ajatustenluvusta, ennalta tietämisestä tai katsojien valintoihin ja mieleen vaikuttamisesta.
Poskiparran mukaan mentalismia voidaan esittää hyvinkin monipuolisesti, ja hän itse yhdistelee psykologista lähestymistapaa ja mystisten selittämättömien ilmiöiden esittämistä.
– Olen tavannut sanoa, että esitykseni ovat yhdistelmä tosiasioita, illuusioita ja jotakin näiden väliltä. Yleisö saa näkemänsä perusteella päättää, mikä oli totta, mikä illuusiota ja mikä näiden yhdistelmää, hän kuvailee.

