Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Pikkupoika kirjoitti koskettavan toivomuskirjeen: ”Rakas joulupukki, en halua mennä ja elää enkelien kanssa”

Sairas pikkupoika kirjoitti joulupukille ainutlaatuisen kirjeen. Toivotaan, että hänen toiveeseensa myös vastataan.
Sairas pikkupoika kirjoitti joulupukille ainutlaatuisen kirjeen. Toivotaan, että hänen toiveeseensa myös vastataan. Lehtikuva
Julkaistu 29.11.2016 07:48

MTV LIFESTYLE

Vaikeaa epilepsiaa sairastavan pikkupojan suurin toive täksi jouluksi on, että hän saisi elää yhdessä perheensä, ei enkeleiden kanssa. 

Moni lapsi toivoo tänäkin vuonna joululahjaksi nukkeja, pelejä ja urheiluvälineitä, mutta ei nuori Billy Caldwell. Pikkupoika toivoo joulupukille kirjoittamassaan kirjeessä ainoastaan sitä, että hän saisi elää. 

Toivotaan, että niin joulupukki kuin lääkäritkin tekevät kaikkensa toteuttaakseen tämän vakavasti sairaan pojan ainoan joululahjatoiveen. 

Poika uskoo, että hänen tulevaisuutensa on joulupukin käsissä 

Caldwell kärsii vaikeasta epilepsiasta, mikä tarkoittaa sitä, että epileptisiä kohtauksia ei ole mahdollista hallita lääkkeillä. Poika sai diagnoosin kaksivuotiaana, jolloin lääkärit ennustivat pojan selviytymismahdollisuudet hyvin heikoiksi. Mutta nyt, yhdeksän vuotta myöhemmin poika taistelee edelleen sitkeästi henkensä puolesta.

Irlannissa asuva poika on tällä hetkellä hoidettavana Yhdysvalloissa, jossa hänelle suoritettavan aivoleikkauksen toivotaan pelastavan hänen henkensä. Vaikka poika onkin joutunut sairaalaan kauaksi kotoaan, hän ei ole antanut itsensä lannistua. Sinnikäs poika päätti nimittäin kirjoittaa kirjeen joulupukille, jossa hän esitti täksi jouluksi aivan erityislaatuisen toiveen.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

– Rakas joulupukki, en halua mennä ja elää enkelien kanssa. Haluan pysyä täällä äitini ja isoveljeni kanssa, poika kirjoittaa toivomuksessaan.

Toivottavasti pojan toive toteutuu, sillä lääkäritkin ovat edelleen epävarmoja pojan tulevaisuudesta. Tulevien leikkausten pelätään aiheuttavan puheen- ja muistinmenetystä. Jos aivojen vaurioita ei korjata, ne saattavat puolestaan aiheuttaa kouristuksia, joilla voi olla peruuttamattomat seuraukset.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

– Se on uuvuttavaa ja pelottavaa. Billy tietää, että hän on vaikeuksissa, vaikka kaikki hänen ympärillään ovat niin toiveikkaita, pojan äiti kertoo.

Äiti toivoo, että lääketieteellinen ihme pelastaisi hänen poikansa hengen. Poika on sen sijaan vakuuttunut siitä, että hänen tulevaisuutensa on joulupukin käsissä.

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähteet: Belfastlive, JustGiving 

JouluLapsetSeksi ja parisuhdeLifestyle

Lisää aiheesta:

Vanhemmat saivat kuulla, että 1-vuotiaalla on enää viikkoja elinaikaa – näin he käyttävät ajan: "Kaikki asiat, joita uskoimme tekevämme hänen kanssaan..."Pikkupojan sydäntäsärkevä kirje joulupukille: ”Haluan vain meidän olevan iloisia jälleen" 9-vuotias syöpään kuoleva poika toivoo saavansa viimeisen kerran joulukortteja: "Maailmassa on ihmisiä, jotka välittävät"Syöpätaistelun koskettava päätös: Koomasta herätetty teinipoika ehti kertoa perheelleen rakastavansa heitäVakavasti sairas pikkutyttö kirjoitti koskettavan kirjeen lääkärilleen: "En tiedä, olisinko täällä tänään ilman apuasi"Syöpää sairastavan pojan perhe pyytää apua: "Ota aikaasi viisi minuuttia..."

Tuoreimmat aiheesta

Joulu
  • 08:57
    Renkaat

    Ennen kuin lähdet autolla joulunviettoon, tarkista nämä asiat – "Tee se heti"

  • 08:30
    Verkkokauppa

    Verkkokauppa käy nyt kuumimmillaan – tässä tämän vuoden yllätyslahja: "Myyty ennätyspaljon"

  • Eilen20:11
    Sää

    Meteorologi paljastaa joulun lumitilanteen – miten käy Etelä-Suomen?

  • Eilen16:46
    Halpa vs. kallis

    S-kaupan, Lidlin ja K-kaupan savukirjolohet testissä – voittaja yllätti: "Oikeasti hyvä!"

  • Eilen09:30
    Ruokakauppa

    Haluatko välttää jouluruuhkat? Tee jouluostokset tänä päivänä