Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Verkkokauppa käy nyt kuumimmillaan – tässä tämän vuoden yllätyslahja: "Myyty ennätyspaljon"

1:47Verkkokauppa käy nyt kuumimmillaan – tässä tämän vuoden yllätyslahja: "Myyty ennätyspaljon"Katso uutisraportti: Joulukauppa käy nyt verkossa kuumana.
Julkaistu 19.12.2025 08:30
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Joulukuu on ylivoimaisesti vuoden suurin vähittäiskaupan myyntikuukausi. Kivijalkakauppa on edelleen suosituin joululahjojen ostospaikka, mutta verkko-ostamisen suosio kasvaa koko ajan. Myös vanhemmat ikäryhmät ovat löytäneet verkkokaupat.

Joulun alla pakettien määrä Suomen suurimmassa lajittelukeskuksessa Vantaalla on vaikuttava.

– Vilkasta on, mutta ruuhkaa ei ole. Tämä on Postille vuoden kohokohta ja volyymit ovat korkealla. Paketteja tulee joka puolelta maailmaa. Meidän isoimmat lähettäjämaat ovat Saksa ja Ruotsi, kertoo Posti Groupin tuotantojohtaja Mikko Hoikkala.

S-ryhmän käyttötavaran logistiikkakeskus, Sipoo
Laatikot täyttyvät vauhdilla S-ryhmän logistiikkakeskuksessa.MTV

Kiirettä verkkokaupoissa

Kiirettä on myös S-ryhmän käyttötavarakaupan logistiikkakeskuksessa Sipoossa. Verkkokaupan tilauksia kerätään ja paketoidaan aamusta iltaan.

– Ihan kaikissa ikäryhmissä verkkokauppaostaminen kasvaa. Erityisesti vanhemmissa ikäryhmissä me nähdään sitä kasvua myöskin, eli vanhemmat ikäryhmät ovat oppimassa siihen verkko-ostamiseen koko ajan enemmän ja enemmän. Uskomme, että kasvu tulee jatkumaan vielä pitkään. Tänä vuonna meidän verkkokaupan myynti on kasvanut noin kolmanneksen viime vuodesta, huomauttaa Sokos Emotionin myyntipäällikkö Heidi Karinkanta.

Myös Postissa uskotaan verkkokaupan kasvuun.

– Selkeästi verkkokauppamarkkina kasvaa, ja tässä on vielä kasvupotentiaalia, arvioi Hoikkala.

Verkkokauppa. grafiikkaVerkko-ostoksia tehdään kaikissa ikäryhmissä.MTV

Kaupan tärkein sesonki

Tuoreen Paytrailin tutkimuksen mukaan 90 prosenttia vastaajista oli tehnyt verkko-ostoksia viimeisen kuukauden aikana. Eniten verkosta ostavat nuoremmat ikäryhmät, mutta vanhimmassakin ikäryhmässä neljä viidestä oli käynyt verkko-ostoksilla.

Kaupalle joulu on tärkein sesonki niin verkossa kuin kivijalkakaupassakin.

– Noin neljännes koko vuoden myynnistä tehdään marras–joulukuussa. Luku on suunnilleen sama sekä verkkokaupassa että myymälöissä. Toki verkkokaupassa se ostaminen lähtee vähän aikaisemmassa vaiheessa liikkeelle ja myymälöissä vielä ihan viimeiset päivät ennen joulua ovat vielä tosi vilkkaita, sanoo Karinkanta.

Lue myös: Trump teki sen: Temu-tilaukset jyrkässä laskussa

Hyviä diilejä etsitään

Kireä taloustilanne näkyy joulukaupassakin.

– Kampanjat korostuvat ehkä vielä voimakkaammin kuin aikaisemmin. Suomalaiset ovat kyllä valmiita kuluttamaan jouluna, mutta hakevat hyvää hinta-laatusuhdetta ja ratkaisuja ja niitä hyviä diilejä, uskoo Karinkanta.

S-ryhmä, logistiikkakeskus, joulupaketitJoulu on sekä verkkokaupan että kivijalkakaupan tärkein sesonki.MTV

Viimeiset lahjat hankitaan aattona

Jouluostoksia tehdään viime hetkeen asti.

– Kyllä ne asiakkaat ostavat meiltä ihan sinne jouluun asti, ihan sinne viimeisille päiville. Verkossa ostaminen alkaa hiipumaan pikkuisen aikaisemmin, mutta ihan viimeisiin päiviin asti niitä viimeisiä lahjoja ostetaan ja kiireisimmät hakevat ne sitten ihan jouluaattona vielä, tietää Sokos.fi:n verkkokaupan kehitysjohtaja Mikko Lehtoniemi.

Jouluostoksissa suomalaiset ovat melko perinteisiä. Pehmeisiin paketteihin kääritään neuleita, alusvaatteita ja yöpaitoja. Joka vuosi suosikkilahjojen joukosta löytyy kuitenkin myös yllätyksiä.

– Ehkä tämän vuoden yllättäjä meillä on ollut siellä korujen puolella. Koruja on myyty tänä vuonna ennätyspaljon, paljastaa Karinkanta.

VerkkokauppaJouluKauppaPostiKotimaa
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä
MTV Uutiset

Päivi Mäki-Petäjä työskentelee MTV Uutisissa toimittajana. Hän tekee juttuja sekä tv-uutisiin että MTV Uutisten nettisivuille. Hänen erikoisalansa ovat luonto-, ympäristö- , ilmasto- ja tiedeaiheet. Hän ottaa mielellään vastaan juttuvinkkejä erityisesti edellä mainituista aihepiireistä. 

Vinkkejä voi lähettää sähköpostiin paivi.maki-petaja@mtv.fi

Lisää aiheesta:

Näkyvätkö joulukiireet jo pakettipisteillä? Näin vastaavat pakettien toimittajatMiten käy suomalaisyritysten joulumyynnin? Isoin kysymysmerkki piilee palveluiden ostamisessaIhmiset ryntäsivät joulun alla lahjakauppaan koronasta huolimatta, kerrotaan kauppaketjuistaMoni haluaa välttää koronajoulun ostosten tekemistä ruuhkassa – kuinka kauppaketjut neuvovat turvalliseen asiointiin? "Kaikkea ei tarvitse jättää aatonaattoon"Korona räjäytti suomalaisen verkkokaupan myynnin – yksi 15 000 euron ostos sai asiantuntijankin suun loksahtamaan: "Ei voi olla hämmästymättä"Joulukuu on edelleen ylivoimainen myyntikuukausi kaupoille – Black Friday vei kuitenkin veronsa: "Marraskuun tempaukset ovat laskeneet joulun myyntipiikkiä"

Tuoreimmat aiheesta

Verkkokauppa
  • 05:00
    Donald Trump

    Trump teki sen: Temu-tilaukset jyrkässä laskussa

  • ma14:06
    Kiina

    Yllättävä tulos: Kuluttajaliitto selvitti, keitä ovat "temuttajat"

  • 14.12.12:27
    Elektroniikka

    "Ensimmäinen latauskerta on kriittinen" – tarkkana jouluostoksilla, halpatuotteissa piilee turvallisuusriski!

  • 11.12.10:32
    Talous

    Keskuskauppakamari: Kiinasta tuleva pakettiralli vääristää kilpailua

  • 26.11.21:08
    Turvallisuus

    Suomalaisten temutus lähdössä täysin käsistä: "50 miljoonaa pakettia"