Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pikkuleijonat aloittaa MM-kisat huomenna – ykköstykki Vesalaisella kovat odotukset

Kristian Vesalainen nuorten MM-kisoissa vuodenvaihteessa.
Kristian Vesalainen nuorten MM-kisoissa vuodenvaihteessa.Lehtikuva
Julkaistu 12.04.2017 17:37

MTV SPORT-STT

Vuoden takainen alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruus on Kristian Vesalaisen jääkiekkouran kohokohta. Helsinkiläinen pääsi 16-vuotiaana juhlimaan MM-kultaa, kun Pikkuleijonat jyräsi finaalissa Ruotsin 6-1.

- Se oli kyllä huikeaa. Jos pitäisi laittaa joku muisto uralta ykköseksi, niin se, kesäkuussa 18 vuotta täyttävä Vesalainen tuumii.

Tämänvuotiset alle 18-vuotiaiden MM-kisat alkavat torstaina Slovakiassa, ja Vesalainen on erilaisessa tilanteessa kuin vuosi sitten. Hän on maalivahti Ukko-Pekka Luukkosen ohella ainoa mukana oleva kevään 2016 maailmanmestari ja hänestä odotetaan johtavaa pelaajaa.

- Totta kai itsellä on kovat odotukset, että pystyy auttamaan joukkuetta voittamaan.

Viime keväänä Vesalainen haali MM-jäillä tehot 2+4 ja oli Suomen joukkueen pistepörssissä viides.

Vesalaisella on hyvät edellytykset tehdä Slovakiassa kovaa jälkeä. Vuosi on nuoren kiekkoilijan elämässä pitkä aika, ja hän on kehittynyt selvästi.

- Olen pelannut melkein koko kauden miehissä, saanut kokemusta ja olen nyt valmiimpi pelaaja. Nyt olen enemmän johtavassa roolissa.

Kehityskohteita on toki yhä. 192-senttinen laitahyökkääjä haluaisi käyttää kokoaan enemmän hyväksi.

Henkistäkin kasvua Ruotsissa

Vesalainen teki 2015 hieman poikkeavan uravalinnan ja siirtyi HIFK:sta Ruotsiin Frölundaan. Siellä hän on vaihdellut edustusjoukkueen ja kaksikymppisten välillä.

Tällä kaudella Vesalainen käväisi myös lainalla HPK:ssa. SHL:ssä hän pelasi 26 ottelua tehoin 1+5.

- Nämä kaksi vuotta ovat palvelleet mun peliä hyvin. Tämä kausi ei mennyt ihan sillä tavalla kuin olisin itse halunnut, se jäi vähän kaivelemaan.

Göteborgiin yksin muuttaneen nuorukaisen oli opittava myös elämäntaitoja.

- Alkuun oli vähän vaikeaa, kun joutui tekemään enemmän yksin hommia. Ekan vuoden puolivälissä alkoi mennä paremmin, Vesalainen muistelee.

- Olen kasvanut henkisestikin aika paljon, se ei ole ollut pelkkää pelaamista. Siellä on joutunut kokemaan paljon asioita yksin.

Lisää aiheesta:

Nuorten Leijonien liigatykki kauhistelee viime vuoden MM-kisoja – "Huonommin ei voi mennä"Sebastian Aho sopeutui loistavasti NHL:ään – leijonatähti selvitti huippukautensa syitäHuippulupaus nousi Ilveksen kultakypäräksi: En olisi osannut ajatellaKultanuori Rantasella värikäs kausi: Urakoi lähes 100 peliäPikkuleijonalta kuitti ruotsalaisille: Mukava oli päästä irvistelemäänPuljujärvi löysi Pikkuleijonista oman klooninsa
LeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • 18:01
    Jääkiekko

    Leijonilla muutto edessä? "Keskusteluita on käyty"

  • 15:06
    Jääkiekko

    Leijonien olympiavoittaja riitaantui seuransa kanssa – oikeus puuttui peliin: "Yrittivät painostaa minua"

  • 10.9.19:36
    EM-koripallo

    Antti Pennanen häkeltyi Susijengin otteista – väläyttää hurjaa vaihtoehtoa

  • 8.9.22:21
    Jääkiekko

    Entinen Leijonat-puolustaja Kari Kinnunen on kuollut

  • 2.9.06:58
    Milano-Cortina 2026

    NHL ihmeissään – Leijonien olympia-areena täysin kesken Milanossa: "Tulee kiire"