Pikkuleijonissa maailmanmestaruuden voittanut Kristian Vesalainen, 16, on pelannut upean kauden.
Seuratasolla Frölundaa edustavan Vesalaisen kausi on ollut täysin nappisuoritus. Nuorukainen murtautui Frölundan miehistöön vain 16-vuotiaana, jolloin hänestä tuli ensimmäinen vuonna 1999-syntynyt pelaaja Ruotsin pääsarjassa SHL:ssä.
U18-joukkueen maailmanmestaruus oli hänelle suuri asia. Vielä hienompaa siitä teki se, että finaalissa kaatui Vesalaiselle tuttu Ruotsi ja vielä murskalukemin.
- Olihan se ihan loistavaa, kun pääsi heittämään kypärät ja hanskat ilmaan. Ihan mahtava fiilis! Tunnen sieltä jätkiä ja yhden valmentajan, niin oli ihan mukava päästä vähän irvistelemään, täräytti Vesalainen.
Yksi mestaruuden tärkeimmistä tekijöistä, Pikkuleijonien päävalmentaja Jussi Ahokas on ollut Vesalaisen mieleen. Yhteydessä oltiin hyvin jo ennen MM-kisoja.
- Mukava ja hyvä valmentaja. Se on tullut Ruotsiin katsomaan minua ja ollaan oltu paljon yhteyksissä.
Joukkueista löytyy aina niitä pelaajia, jotka pitävät hyvää menoa pukukopissa ja sen ulkopuolella. Pikkuleijonien hyvästä fiiliksestä vastasikin Vesalainen itse.
- Kyllä minä sanon, että minä ja Eeli Tolvanen hoidettiin sitä puolta aika hyvin.
Frölunda on kasvattanut
Frölundassa on nyt ensimmäinen kausi takana ja Vesalainen onkin nauttinut ajastaan seurassa. Alkuun se aiheutti omat ongelmansa, olihan hän vasta 16-vuotias muuttaessaan Ruotsiin.

