Williamsin formula-tallia johtava Claire Williams pelkää koronavirusta ja sen talousvaikutuksia henkilökuntansa puolesta. Hän myönsi Sky Sportsin tv-haastattelussa keskiviikkona, että pandemia vaarantaa tallin tulevaisuuden.
Williams lupasi silti tehdä lähiviikkojen päätökset kauden kilpailuista talliväkensä terveyden ehdoilla.
– Meillä on vaakakupissa tallin selviytyminen ja toisessa henkilökunnan terveys, kun mietimme paluuta kisoihin, Williams tiivisti tallijohdon vastuun.
– Minulle ihmiset ovat lopulta se kaikkein tärkein asia.
Koronapandemian jäädyttämän formula 1:n MM-sarjan on tarkoitus alkaa 5. heinäkuuta Itävallan gp:llä Spielbergissä. Alkukauden kymmenen kilpailua on peruttu tai siirretty ja kalenterissa on jäljellä 12 kilpailua, jotka ovat useimmille talleille elintärkeitä.
– On pelottavaa ajatella, ettei tilanne uhkaa vain yhtä tai kahta tiimiä. Kauhean monta tiimiä saattaa mennä nurin, jos emme pääsisi kilpailemaan, Williams totesi.
– Talousrakenteemme tässä lajissa on sellainen, että olemme valtavan riippuvaisia kilpailuista.
Raskas päätös
Tallipäällikkönä Williams lopulta päättää viranomaismääräysten puitteissa, milloin ihmiset palaavat töihin tallin toimitiloihin Grovessa. Hän tekee päätökset myös kisamatkoista.
