Perjantain poliittinen mielenilmaus voi hankaloittaa liikenteen lisäksi myös monen pienen päiväkotilaisen arkea. Esimerkiksi Vantaan kaupungin varhaiskasvatus on tiedottanut mahdollisista muutoksista lasten ruokailun suhteen.
Alunperin AKT on ilmoittanut, että lakko ei koske sairaaloiden kemikaalikuljetuksia ja lääkekuljetuksia, sairaalatarvikkeita eikä ruokakuljetuksia vanhuksille, kouluihin ja päiväkoteihin.
Vantaan kaupunki on kuitenkin nähnyt tarpeelliseksi varoittaa vanhempia mahdollisista ongelmista.
Ruokalistassa mahdollisesti muutoksia
Vantaan kaupungin ateriapalveluita tuottava Vantti Oy pystyy tiedotteen mukaan valmistamaan ja tarjoamaan perjantaina päiväkodeissa aamupalan.
Lounaan ja iltapäivävälipalan osalta Vantti arvioi aluksi saavansa varmuuden vasta viimeistään perjantaina aamupäivällä. Pahimmassa tapauksessa lounas ja iltapäivän välipala olisi saattanut jäädä tarjoamatta. Hieman ennen iltaseitsemää Vantista kuitenkin kerrottiin MTV Uutisille, että päiväkotilapset saavat kaikki ruoat, mutta mahdollisesti ruokalistasta poikkeavina.
