Naton puolustussuunnitelmien laatiminen olisi Pohjoismaiden osalta vaikeaa, jos Suomi ja Ruotsi liittyisivät puolustusliittoon eri tahdissa, toteaa ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) MTV:n Uutisaamussa.
Haaviston mukaan neuvottelut virkamiestasolla ovat edenneet lupaavasti, vaikka esimerkiksi Turkin lehdistö nostaakin välillä esiin uusia kohuja Ruotsin ja Suomen Nato-tielle.
– Turkkihan on tehnyt vähän eroa Suomen ja Ruotsin välille ja sanonut, että Ruotsi on ongelmallisempi kurdikysymyksen vuoksi. Suomella ja Ruotsilla on etu päästä Natoon yhtä aikaa.
– On aika vaikea tehdä puolustussuunnittelua, jos katsoo pelkästään karttaa. Melkein minkälainen apu tahansa tänne kulkisi kriisissä melkein välttämättä Ruotsin kautta.
Haaviston mukaan Ruotsin uusi hallitus näyttää tekevän kaikkensa, jossa Nato-jäsenyys etenisi ja Suomi ja Ruotsi pääsisivät täysjäseniksi yhtä aikaa.
Lue myös: Ukrainan tiedustelu: Iran aikoo toimittaa Venäjälle vaarallisempia droneja – "jousiampuja" voi kuljettaa jopa viisinkertaisen määrän räjähteitä
Jos jäsenyystaival yhtä matkaa ei etenisi, Haaviston mukaan ”ääritilanteessa” täytyisi katsoa, mitä sitten tehdään.
Ulkoministerin arvion mukaan parhaimmassa mahdollisessa tilanteessa Turkin puuttuva ratifiointi voitaisiin saada jo tämän vuoden puolella. Unkari on kertonut aiemmin ratifioivansa Nato-jäsenyyden joulukuun aikana.
