Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pekka Haavisto ja Antonio Flores joutuivat aikoinaan kuumottavaan tilanteeseen – erikoinen hetki sai täysin yllättävän käänteen

Julkaistu 30.10.2021 16:08
Toimittajan kuva

Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Pekka Haavisto kohtasi vuoden 2012 presidentinvaalien kiertueella puolisonsa Antonio Floresin kanssa yllättävän tilanteen.

Yökylässä Maria Veitola -ohjelmassa juontaja-toimittaja Maria Veitola vierailee kauden viimeisessä jaksossa ulkoministeri Pekka Haaviston veneellä, joka on kansanedustajalle tärkeä. Kaksikko suuntaa yhdessä veneellä saareen, jossa vietetään yksi syksyinen yö. 

Vierailulla mukana ei ole Haaviston pitkäaikainen puoliso Antonio Flores, joka on Haaviston mukaan samaan aikaan muualla matkoille.

Veitola kyselee Haavistolta ruuanlaiton ohessa, tekeekö hän itse kotona paljon ruokaa. Tästä Haaviston mukaan vastaa kotona kuitenkin ennemmin Flores. 

– Meillä on niin hyvä kotikokki Antonio, mä en pysty kilpailemaan sen kanssa, Haavisto arvioi. 

Flores ja Haavisto tapasivat toisensa 1990-luvun lopussa ja ovat asuneet yhdessä Suomessa yli 20 vuoden ajan. Haavisto kertoo Veitolalle, että vuoden 2012 presidentinvaalien aikaan hän koki vaalikiertueella Floresin kanssa hetken, jota ei hevin unohda. Tuolloin Flores oli Haaviston mukana Kymenlaaksossa eräällä pienellä paikkakunnalla, jonka paikallisen pubin perussuomalainen omistaja oli pyytänyt paria vierailemaan baarissaan. 

Paikalla heitä odotti yllättävä tilanne. 

– Meille lyötiin mikrofonit kouraan ja siellä istuivat ukot kaljatuoppeja puristellen, Suomi-korut kaulassa roikkuen ja Suomi-tatskat. Sanoin, että presidentinvaalit ovat tulossa ja (nyt on) näitä ja näitä teemoja, ja ukot yhä puristaa tuoppia tiukasti, Haavisto muistelee. 

– Sitten sanoin Antoniolle, että sano säkin jotain, kun mulla on vähän aiheet lopput. Sitten Antonio kertoi, millaista on tulla Suomeen Ecuadorista, aloittaa työt täällä, oppia suomen kieli ja näin poispäin. Sitten ne tyypit alkoivat katsomaan, että "ei helvetti: sä oot töissä, että sä teet niinku töitä". 

Haaviston mukaan tämän myötä tilanteessa syntyikin yllättäen hyvä keskustelu ja paikalla olijat ihastuivat Floresiin. 

– Sitten se olikin yhtäkkiä niin, että "hei sä oot hyvä jätkä". Että siinä oli maahanmuuttaja, seksuaalivähemmistön edustaja, ja sitten hänestä tulikin yksi meistä. Ajattelin, että ei siinä pubissa, siinä paikkakunnalla ole niin paljon maahanmuuttajia näkynyt, ettei ole ollut sitä kontaktia. Ja sitten se tuli vähän kuin tilauksesta, niin sitten sitä suhdetta siinä luotiin. 

Pubista Haavisto ja Flores päätyivät kansanedustajan mukaan lopulta lähtemään kuin paikallisten ylimpinä ystävinä. Tilanne valoi Haavistoon yhä enemmän uskoa tulevaisuuden suhteen. 

– Tämmöiseen Suomeen mä uskon aika paljon: tällaisten kontaktien kautta se Suomi muuttuu. 

Yllä olevalla videolla Pekka Haavisto kertoo hetkestä, jolloin joutui pakenemaan henkensä edestä. 

Lue myös: Niina Lahtinen lataa suorat sanat Janne Katajasta: "En pystyisi itse esimerkiksi ikinä olemaan Jannen kanssa parisuhteessa"

Yökylässä Maria Veitola torstaisin kello 21. Jaksot ilmestyvät viikon ennakkoon mtv-palveluun.

Lisää aiheesta:

Pekka Haavisto kertoo oppineensa Antoniolta tärkeän taidon – Alexander Stubbilta hupaisa kuittiKun Antonio muutti Suomeen, löysi hän Pekan lisäksi toisen tärkeän henkilön: "Hänestä tuli minulle perhe"Pekka Haavisto ja Antonio Flores yhdessä yli 25 vuotta – paljastavat pitkän parisuhteensa salaisuuden Pekka Haavisto ja Antonio Flores ovat pitäneet yhtä jo 24 vuotta – avautuvat yhteisestä elämästään: "Pekka on kotona rennompi"Pekka Haavisto avautuu yllättävästä ystävyydestään Teuvo Hakkaraisen kanssa: "Me ollaan frendejä"Pekka Haaviston kutsumus sovitteluun heräsi panttivankien vapautustilanteessa Irakissa: "Huomasin, että mitä isompi paine, sitä rauhallisemmaksi muutuin"
Pekka HaavistoAntonio FloresYökylässä Maria VeitolaMaria VeitolaTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Pekka Haavisto
  • 17.8.22:49
    Ukrainan sota

    Haavisto MTV:lle: "Suuri muutos Yhdysvaltojen politiikassa"

  • 13.6.16:44
    Politiikka

    Suomen irtautuminen Ottawan miinakieltosopimuksesta etenee

  • 27.5.17:12
    Sanna Marin

    Sanna Marin sai harvinaisen tunnustuksen – edusti tyylikkäästi mustassa

  • 27.5.16:29
    Sanna Marin

    Sanna Marin ja Pekka Haavisto palkittiin kunniamerkillä – tässä syy

  • 14.5.09:15
    Rauhantunnustelut

    Haavistolta erikoinen havainto Zelenskyin ja Putinin mahdollisesta tapaamisesta