Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Patrick ja toinen Ruotsin jalkapallofani ammuttiin – kolmikolle syytteet Belgiassa

3:06Näin ruotsalainen toimittaja kuvailee maan mielialaa Belgian surmien jälkeenNäin ruotsalainen toimittaja kuvaili maan mielialaa Belgian surmien jälkeen
Julkaistu 23.11.2023 05:49

MTV UUTISET – STT – AFP

Belgiassa on nostettu syytteet kolmea epäiltyä vastaan liittyen lokakuiseen ampumiseen, jossa sai surmansa kaksi ruotsalaista jalkapallofania. Liittovaltion syyttäjän kanslian mukaan epäillyt otettiin kiinni maanantaina Flanderin ja Brysselin alueilla tehtyjen etsintöjen yhteydessä.

Kolmikon epäillään avustaneen ampumisesta epäiltyä tunisialaismiestä, joka sai itse surmansa ampumisen jälkeisessä poliisioperaatiossa.

Lue myös: Patrick, 60, oli yksi hirmuteon uhreista Belgiassa – perhe julkaisi koskettavan kirjeen

8:52Ruotsalaiset uhattuna – mitä maassa ajatellaan Brysselin ampumatragediasta?Ruotsalaiset uhattuna – mitä maassa ajatellaan Brysselin ampumatragediasta?

Epäillyistä kahta syytetään murhasta ja murhan yrityksestä terrorismiyhteydessä sekä osallistumisesta terroristiryhmän toimintaan. Kolmatta syytetään aselain rikkomisesta.

Belgiassa on ampumiseen liittyen nyt pidätettynä kaikkiaan neljä epäiltyä. Lisäksi muita kiinniottoja on tehty rinnakkaisissa tutkinnoissa Ranskassa ja Espanjassa.

Ampuminen on herättänyt Belgiassa uudelleen keskustelua mahdollisista oikeudellisista ja hallinnollisista virheistä, joita on tehty epäiltyjen radikaalien seurannassa, erityisesti maahanmuuttoviranomaisten toimesta.

Viralliset asiakirjat osoittivat, että lokakuisesta ampumisesta epäilty 45-vuotias tunisialaismies oli jättänyt turvapaikkahakemuksia Norjaan, Ruotsiin, Italiaan ja Belgiaan. Hän oli oleskellut Belgiassa luvattomasti sen jälkeen, kun yksi turvapaikkahakemus hylättiin vuonna 2020.

Lue lisää: Kaksi ruotsalaista jalkapallokannattajaa kuoli Brysselissä – epäilty ampuja oli oleskellut aiemmin myös Ruotsissa

Norjalaismedia: Ruotsalaismiesten ampumisesta Brysselissä epäilty oli anonut turvapaikkaa Norjasta 2011

Lisää aiheesta:

Espanjassa otettu kiinni mies, jonka epäillään auttaneen ruotsalaisten jalkapallofanien ampujaaKahdelle syytteet Ranskassa epäillyistä yhteyksistä ruotsalaisten jalkapallofanien surmiinBelgian oikeusministeri erosi ruotsalaisten jalkapallofanien ampumisen takiaBrysselin terrori-iskun pääepäiltyyn yhdistetty mies otettu kiinni Ranskassa Ruotsin ja Belgian pääministerit muistavat Brysselissä ammuttuja ruotsalaisiaKaksi ruotsalaista jalkapallofania kuoli Brysselissä – "Kaikki viittaa siihen, että kyseessä oli Ruotsia vastaan suunnattu terrori-isku"
AmpumatapauksetKuolemantapauksetBelgiaJalkapalloRuotsiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ampumatapaukset
  • ma11:56
    Timo Vornanen

    Syyttäjä kansanedustaja Vornasen ampumatapauksesta: Kaikki olennainen näkyy videolla

  • 21.10.18:28
    Kokkola

    Epäilty ampuja kiinni Kokkolassa

  • 16.10.15:13
    Henkirikokset

    Helsingin Pikku Huopalahden ammuskelun epäiltyjä on kuultu – toinen taposta epäillyistä sai itsekin luodista

  • 9.10.16:42
    Poliisi

    Uutta tietoa naisesta, jota poliisi ampui: Uhkasi poliisia tuliaseella

  • 8.10.11:46
    Rikosepäilyt

    Töölön ampuja vangittiin – poliisilla arvio motiivista