Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pandemian runtelema Finnair nousee tuhkasta ja lentää kesällä yli 60 kohteeseen – toukokuun puolivälistä alkaen lennolle pääsee myös rokotustodistuksella

2:20Hallitus suosittelee matkailijoille edelleen vain kotimaan kohteita –"Tautitilanne on Euroopassa tällä hetkellä huononemaan päin"Hallitus suosittelee matkailijoille edelleen vain kotimaan kohteita – "Tautitilanne on Euroopassa tällä hetkellä huononemaan päin"
Julkaistu 26.04.2021 11:12

MTV UUTISET–STT

Yhtiö kertoi maanantaina myös, että sen lentäjät ovat solmineet kolmi- ja puolivuotisen työehtosopimuksen.

Koronapandemian runtelema Finnair aikoo lentää kesällä yli 60 kohteeseen.

Yhtiö kertoo valmistautuvansa lisäämään lentoja erityisesti vapaa-ajan kohteisiin, kun edistyvien koronarokotusten odotetaan elvyttävän matkailua.

–  Seuraamme tarkasti matkustusohjeistusten kehittymistä, ja meillä on joustavuutta lisätä tarjontaa kohteisiin, joihin on kysyntää ja joissa matkustusta avataan, Finnairin kaupallinen johtaja Ole Orvér kertoo tiedotteessa.

Orvérin mukaan viikkovuoroja suosikkikohteisiin on tarkoitus lisätä heinäkuussa.

Muiden lentoyhtiöiden tavoin koronapandemia ja sen etenemistä hidastavat matkustusrajoitteet ovat romahduttaneet Finnairin lentomäärät. Kesällä yhtiö aikoo lentää kolmeen kohteeseen Yhdysvalloissa, kuuteen kohteeseen Itä-Aasiassa sekä lähes 50 kohteeseen Euroopassa.

Yhtiö edellyttää Suomeen saapuvilta asiakkailta todistusta sairastetusta koronavirusinfektiosta tai negatiivisesta koronatestistä. Toukokuun 11. päivä alkaen yhtiö hyväksyy matkustajilta myös koronarokotustodistuksen.

Lentäjien pitkä sopimuskausi tuo ennakoivuutta

Finnair kertoi maanantaina myös, että sen lentäjät ovat solmineet kolmi- ja puolivuotisen työehtosopimuksen.

Yhtiön mukaan syyskuun 2024 loppuun asti voimassa oleva sopimus sisältää monia rakenteellisia uudistuksia, jotka tukevat sen kilpailukykyä pandemian jälkeisessä voimakkaassa kilpailussa. Niihin lukeutuu esimerkiksi siirtyminen palvelusvuosiin perustuvasta palkkauksesta tehtäväkohtaiseen palkkaukseen.

Sopimuksen ovat neuvotelleet työntekijöitä edustava Suomen Liikennelentäjäliitto SLL ja Palvelualojen työnantajat Palta.

–  Pitkä sopimuskausi tuo meille ennakoitavuutta ja osaltaan mahdollistaa pitkäjänteisen työskentelyn Finnairin tulevaisuuden rakentamiseksi, Finnairin henkilöstöjohtaja Johanna Karppi sanoo tiedotteessa.

Lisää aiheesta:

Aasian tukijalka ontuu pahasti: Finnair lomauttaa väkeään Venäjän ilmatilasulun takiaFinnairin toimitusjohtaja moittii hallituksen maahantulomallia – "Merkittävä matkailua ehkäisevä tekijä"Finnairin toimitusjohtaja kertoo, missä järjestyksessä matkailu palautuu: Suurin kysyntä keski- ja loppukesällä – yksi kohde näkyy jo ensi talven varauksissaFinnair ei ole tehnyt päätöksiä koronarokotuksen edellyttämisestä – australialaisyhtiö Qantas sen sijaan vaatii tulevaisuudessa matkustajilta rokotustodistustaFinnair reagoi matkustusrajoitusten purkuun – viisinkertaistaa lentojensa määrän heinäkuussaKoronavirus rankaisee Finnairia jopa kymmenillä miljoonilla euroilla, edessä on vaikea kevät: "Kun katsomme, miten lentojen varaukset ja kysyntä kehittyvät..."
MatkailuFinnairKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Matkailu
  • 17:09
    Kuolemantapaukset

    Kaksi kuollut Joroisten räjähdyksessä – tämän poliisi kertoo nyt

  • 14:24
    Räjähdykset

    Hotellin edustalla iso räjähdys Joroisissa – pakettiauto leimahti "tulipalloksi"

  • Eilen17:49
    Yhdysvallat

    FBI-johtajan väitetään lennättäneen tyttöystävänsä veronmaksajien rahoilla

  • to19:38
    Lento-onnettomuudet

    Pakkolaskun tehneen lentokoneen luultiin törmänneen meteoriittiin – oikea syy onkin ehkä ihan muu

  • ke16:59
    Australia

    Luksusristeilijä unohti vanhuksen trooppiselle saarelle traagisin seurauksin