Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pahamaineisen Suzuki Hayabusan lähes 20 vuotta kestänyt tarina päättyy – ensi vuonna sitä ei enää saa myydä

Hayabusa tunnetaan virtaviivaisista, mutta mielipiteitä jakavista muodoistaan. Kanji-merkki sen kyljessä tarkoittaa nopeaa ja vahvaa.
Hayabusa tunnetaan virtaviivaisista, mutta mielipiteitä jakavista muodoistaan. Kanji-merkki sen kyljessä tarkoittaa nopeaa ja vahvaa.Shutterstock
Julkaistu 10.12.2018 15:26

Ville Järveläinen

Legendaarinen Hayabusa ei enää täytä kiristyviä päästömääräyksiä, joten sen aika on valitettavasti ohi.

Vaikka et tietäisikään mitään moottoripyöristä, saatat tietää, että Suzuki GSX1300R, tutummin Hayabusa, on melkoinen peto. Vuonna 1999 esitelty japsiraketti yltää yli 300 kilometrin tuntinopeuteen, mikä antoi sille aikoinaan maailman nopeimman sarjavalmisteisen moottoripyörän arvonimen.

Hayabusan tarina on kuitenkin tulossa päätökseen. Suzuki on ilmoittanut, että sen myynti päättyy tämän vuoden lopussa päästörajojen tiukentuessa sekä Euroopassa että muualla maailmassa. Kaikkien uusien moottoripyörien on ensi vuoden alusta täytettävä Euro 4 -päästönormin vaatimukset. Vaikka kyseessä onkin virallisesti eurooppalainen standardi, noudatetaan sitä myös muualla, kuten Suzukin kotimaassa Japanissa.

Käytännössä tämä tarkoittaa, että jälleenmyyjien varastoissa olevat Euro 3 -normin pyörät, jotka ovat vaarassa jäädä myymättä tämän vuoden puolella, tullaan laittamaan kilpiin ennen vuodenvaihdetta ja myydään "käytettyinä" ensi vuonna.

Tiedätkö, miten moottoripyörä sidotaan peräkärryyn turvallisesti?

3:41Osaatko sitoa moottoripyörän peräkärryyn oikein?

Suzuki-faneja saattaa lohduttaa tieto siitä, että valmistaja ei ole luopumassa Hayabusa-tavaramerkistään. Mitään takeita sen käyttämisestä tulevissa moottoripyörissä – tai missään muussakaan – ei kuitenkaan ole annettu.

Artikkelia muokattu 11.12. klo 11.20: Myymättä jääneitä pyöriä ei lähetetä Pohjois-Amerikkaan, vaan jälleenmyyjät rekisteröivät ne itse ja myyvät "käytettyinä" ensi vuonna.

Lisää aiheesta:

Automerkki aloittaa puhtaalta pöydältä ja lopettaa kaikkien malliensa valmistuksen – ovea näytetään jopa 25-vuotiaalle ikonilleVolkswagenia uhkaavat jättimäiset sakot – uutuusmalli ei tehnytkään sitä mitä sen piti?Tätä vikuroivaa autoikonia ei ole valmistettu enää vuosiin, mutta silti niitä myytiin kesällä kaksi kappalettaMersu lopettaa suomalaisillekin tutun mallin valmistuksen – näillä myyntimäärillä ei mikään ihmeVolkswagen haluaa räjäyttää markkina-arvonsa pilviin – ikoninen merkki saa lähteä?Tämänkin Fordin myynti loppuu Suomessa – kiitos kiristyvien päästövaatimusten
MoottoripyörätSuzukiPäästötAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Moottoripyörät
  • 25.10.20:12
    Liikenneonnettomuudet

    Motoristi loukkaantui vakavasti Rovaniemellä

  • 18.10.16:55
    Esko Eerikäinen

    Esko Eerikäiselle kävi köpelösti moottoripyörän kanssa: "Ei ajeta metriäkään"

  • 14.10.17:49
    Liikenneonnettomuudet

    Moottoripyöräilijä kuoli törmättyään kovalla vauhdilla traktoriin Mikkelissä

  • 9.9.08:06
    Liikenne

    Poliisi ajoi takaa moottoripyöräilijää Helsingissä – kamera kuvasi

  • 1.8.06:29
    DIY

    Astetta hienompi keinuhevonen! Isä rakensi Aleksin, 33, Pappa-Tunturista miniversion