Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Päätös pitää! Antidopingtoimisto Wada ei valita pikajuoksutähden vapautumisesta

imago images / Xinhua/ All Over Press
Julkaistu 04.09.2019 15:49

MTV URHEILU – STT

Maailman antidopingtoimisto Wada ei aio valittaa Yhdysvaltain antidopingtoimiston Usadan päätöksestä vapauttaa pikajuoksija Christian Coleman dopingepäilyistä.

LUE MYÖS: MM-kisojen kultasuosikki sai kiusallisen dopingleiman – mistä Christian Colemanin tapauksessa oikein on kyse?

Coleman jäi kolme kertaa testaamatta puutteellisten olinpaikkatietojen vuoksi, mutta hän onnistui vakuuttamaan Usadan siitä, että kolme tapausta eivät osuneet yhden vuoden sisään.

Coleman jäi tavoittamatta 6. kesäkuuta 2018, 16. tammikuuta 2019 ja 26. huhtikuuta 2019. Coleman kuitenkin sai läpi tulkintansa, jonka mukaan tapauksista ensimmäisen tulkittiin tapahtuneen 1. huhtikuuta 2018. Näin ollen olinpaikkatietojen laiminlyönnit eivät mahtuneet yhden vuoden sisään.

LUE MYÖS: Maailman nopeimman miehen dopingkohussa todella erikoisia piirteitä – Antero Mertaranta nostaa esiin selkkauksen aiheuttaman pulman: "Tämä on vakava kysymys"

 Yhdysvaltalainen Coleman, 23, on juossut tällä kaudella maailman kärkiajan 100 metrillä 9,81. Hän oli nopein mies myös vuosina 2017 ja 2018. Colemanilla on taskussaan sataselta MM-hopeaa vuodelta 2017.

Lisää aiheesta:

Haamuajan juossut 18-vuotias juoksijatähti kärähti dopingista – taustalla syöpää aiheuttava kohuainePikajuoksumestari Christian Colemanilta ripeä vastaus dopingtuomioonJamaikan sprintterilupausta uhkasi 4 vuoden dopingpanna – mitään ei tullut: "Huoltaja antoi tabletteja"Yleisurheilupomo tukee dopingvilpistä syytettyä yhdysvaltalaissprintteriä – "Olisi hyvä asia urheilulle, jos hän voittaisi MM-kultaa" Dopingepäilyihin joutunut pikajuoksijatähti vaatii anteeksipyyntöä – "Ei tällaiselle voi laittaa hintalappua"Dopingepäilyistä yllättäen vapautunut pikajuoksutähti avasi suunsa – "Tämä koettelemus on ollut turhauttava"
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen12:38
    Urheilu

    Carolina Klüftiltä, 42, melkoinen paluu – murskasi parhaan miehen

  • Eilen07:09
    Urheilu

    Lensi 800 kilometriä virtsatakseen – ruotsalaishuippu Axelina kohtasi ongelman

  • 7.12.17:59
    Urheilu

    Alisa Vainion Suomen ennätyksestä paljastuu uskomaton fakta: Rökittää kaikki miehet

  • 7.12.11:55
    Urheilu

    Huippuveto! Alisa Vainio jysäytti uuden Suomen ennätyksen

  • 28.11.21:38
    Lotta Harala

    Lotta Harala lähti leiriltä: "En just nyt pysty tähän"