Amerikkalaisen Beardstownin koulupiirin koulujen vessoista poistettiin ovet sen jälkeen, kun eräs lukiolainen kirjoitti yhteen oveen kouluampumisuhkauksen. Närää aiheuttaneesta päätöksestä uutisoi muun muassa Yahoo Lifestyle -sivusto.
Yhdysvaltain Illinoisissa sijaitseva Beardstownin koulupiiri on saanut paljon kritiikkiä siitä, että vessakopeista poistettiin ovet. Viranomaisten mukaan näin tehtiin siksi, että eräs lukiolainen kirjoitti yhden kopin oveen uhkauksen kouluampumisesta.
– Teidän pitää ymmärtää, että kun lapsilla on paikka, jossa he viettävät aikaa, oli kyse minuutista tai viidestä minuutista, joskus tapahtuu jotain hyvää tai pahaa. Tämä on auttanut estämään joitain asioita tapahtumasta, kertoo Ron Gilbert, koulupiirin poliisipäälllikkö.
Lue myös: Koulu kielsi oppilailta itseruskettavien käytön: "Moni tyttö näyttää aika oranssilta"
Oppilaat järkyttyneitä
Ovettomuus on aiheuttanut kuohuntaa oppilaiden keskuudessa. Moni on yrittänyt keksiä jonkin keinon suojata yksityisyytensä vessakäynnin ajaksi.

