EU:n komission budjettiesitys on oikeansuuntainen, mutta kooltaan liian suuri, pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoo MTV Uutisille.
EU:n komission kahden biljoonan euron budjettiesitys on pääministeri Orpon mukaan liian suuri.
– Emme me hyväksy näin suurta kokonaisbudjettia, Orpo sanoo.
Sisällöltään EU:n komission ehdotus vuosien 2028–2035 budjetiksi on pääministerin mukaan positiivinen, vaikka parantamisen varaakin on.
Orpo on erityisen tyytyväinen maanpuolustuksen ja kilpailukyvyn tukemiseen liittyvään rahoitukseen, kuten uuteen kilpailukykyrahastoon.
Maatalous- ja aluetukien vähenemiseen Orpo ei vielä ota vahvaa kantaa, vaan haluaa perehtyä myöhemmin konkreettisiin esityksiin.
Suomi ei hyväksy kriisivälinettä
EU:n komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen sanoi tänään tiedotustilaisuudessa, että jäsenvaltioiden EU:lle maksamat jäsenmaksut tulevat pysymään vakaina ("constant").
Von der Leyen ei selventänyt, miten tämä on mahdollista, jos koko EU-budjetti paisuu.
