Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ott Tänak janoaa mestaruutta – "Meillä on nyt paremmat mahdollisuudet"

1:38Ensi kauden WRC-autot julkistettiinVideolla kuvaa Toyotan ensi kauden auton julkistamistilaisuudesta.
Julkaistu 16.01.2019 22:01

Aki Hietavala - MTV URHEILU

Toyotan Ott Tänak oli viime rallikauden jälkimmäisellä puoliskolla hurjassa iskussa ja lähellä jopa mestaruutta.

MM-tittelin kuitenkin kahmi jälleen tuolloin Fordilla ajanut Sebastien Ogier. Toyotan vauhti oli kaudella 2018 loppua kohden jopa ylivoimaista, mutta vuoden ensimmäisen puolikkaan tekniset viat Yaris WRC:ssä sekä virolaisen omat virheet pilasivat lopulta mestaruusunelman.

LUE MYÖS: Tuore Toyota-kuski hehkuttaa: "Kauneus tässä tiimissä on se, miten Tommi ajattelee"

Viime kaudella ylivoimaisesti eniten pohja-aikoja ajanut Tänak on monen papereissa tämän kauden ennakkosuosikki numero yksi. Rennonletkeä virolainen ei ennakko-odotuksista suuremmin stressaa.

– Ei siitä minulle mitään paineita tule. Tämä on minulle hieno mahdollisuus. Viime vuoteen lähdettäessä tilanne oli vähän erilainen. Olin uudessa autossa ja se vaati vähän totuttelua, Tänak sanoo MTV Urheilulle.

LUE MYÖS: Sebastien Ogier toi Citroenille menestyspaineen – "Tietenkin meidän pitää voittaa"


– Toiseen kauteen on helpompi lähteä, kun auto, tiimi ja ihmiset ovat samoja. Fiilis on paljon rennompi. Osaamme vähän jo odottaa, mitä on luvassa. Käytämme taatusti kerätyn kokemuksen mahdollisimman optimaalisesti hyväksi. Toivottavasti se tuo parhaan mahdollisen tuloksen.

Tänakin oma tavoite on vain ja ainoastaan mestaruus. Viime kauden MM-sarjan kolmas sija on yhtä hyvä noteeraus kuin suojatti Markko Märtinin pronssitila vuodelta 2004.

– Meidän on oltava kaikilla osa-alueilla parempia. Kausi on pitkä ja paljon asioita voi tapahtua. Viime vuonna meillä riitti paljon opeteltavaa, mutta nyt tilanne on toinen. Minusta meillä on nyt paremmat mahdollisuudet taistella tittelistä, Tänak toteaa.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala unelmoi yhä mestaruudesta – "Tavallaan sellainen kultainen tavoite"

– Haluamme olla tasaisempia kuin viime kaudella. Jos saamme myös lisää suorituskykyä, niin kaiken pitäisi olla kunnossa.

Toyota valloitti vuoden 2018 päätteeksi valmistajien maailmanmestaruuden. Tänä vuonna muut tiimit vertaavat vauhtiaan juuri Tommi Mäkisen johtamaan "suomalaistalliin". Tänak korostaa, että työn on jatkuttava yhtä kovana, eikä henkseleiden paukutteluun ole varaa.

– Kaikki tulevat kehittymään viime kaudesta. Jos emme itse kehity tarpeeksi, niin joku tulee ohi. Tässä vaiheessa ei voi sanoa, että olemme varmasti paras tiimi, mutta on meillä ehdottomasti hyvä paketti.

LUE MYÖS: Ruotsin MM-ralliin palaava Marcus Grönholm herkuttelee maailmanmestareiden kohtaamisella: ”Vanhat parrat tulevat mukaan”

Toyotan tiimissä nähtiin yksi kuljettajavaihdos, kun Esapekka Lappi siirtyi Citroenille ja tilalle tuli pohjoisirlantilainen Kris Meeke, joka on urallaan voittanut viisi MM-rallia. Meeke on tunnetusti nopea, mutta se on Tänakin mielestä vain positiivista.

– Jos haluaa voittaa MM-sarjan, niin kaikki kuskit pitää päihittää. Krisillä on paljon tärkeää tietoa, jota hän on tuonut tiimiin. Hän on päässyt hyvin meidän talliin sisään, Tänak korostaa. 

Lisää aiheesta:

Kovaa tekstiä Kalle Rovanperästä – Hyundain ex-pomo kyseenalaistaa suomalaisen mestaruusaikeet: "Saattaa jäädä huomaamatta"Jari-Matti Latvalalta suoraa puhetta Toyotan uudesta tilanteestaRallitähti uskoo tietävänsä miksi Ott Tänak jätti Tommi Mäkisen johtaman mestaritallin – "Siirto todistaa sen"Ott Tänak voitti mestaruuden, mutta jätti voittaja-auton – "Päätös vaati isoja palleja"Sebastien Ogier uskoo yhteistyöhön Esapekka Lapin kanssa – "Voimme saavuttaa yhdessä isoja asioita"Tuore Toyota-kuski hehkuttaa: "Kauneus tässä tiimissä on se, miten Tommi ajattelee"
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • Eilen08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • pe19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • pe12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    MM-ralli

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet