Kalle Rovanperä vietti viime kaudella kahden maailmanmestaruuden jälkeen välivuoden rallin MM-taistosta. Lajihistorian lahjakkaimpana kuljettajana pidetty suomalainen on ollut tietyllä tapaa ammattilainen lapsesta asti, ja toissa vuonna tuli hetkellisesti mitta täyteen. Nyt Rovanperä on taas nostettu monissa arvioissa kauden suurimmaksi mestarisuosikiksi, mutta Hyundain ex-pomo Andrea Adamo on toista maata.
Lue myös: Kalle Rovanperä näkee MM-rallin uusin silmin – merkittävä muutos isän ajoista
Rovanperä ajoi viime vuonna seitsemän MM-rallia. Saldona oli neljän voiton lisäksi kolme keskeytystä, jotka kaikki sattuivat kisan kärkipaikalta. Rovanperän ei tarvinnut stressata henkilökohtaisesta sarjamenestyksestä, ja tämän myötä vapautui huomattava määrä resursseja MM-rallien ulkopuolelle.
– On ollut itse asiassa tosi hyvä vuosi. Olen tykännyt aika paljon siitä, että on ollut enemmän aikaa, Rovanperä sanoi joulukuussa MTV Urheilulle.
Pääasiallisella työpaikalla, Toyotan Rally1-auton ratissa tavoitteet olivat silti huipussaan.
– Siellä ollaan kuitenkin töissä, ja sehän se isoin juttu on, että tarkoitus ei ole voittaa vain itselle, vaan siellä on taustalla iso tiimi, jolle yritetään tuoda pisteitä mestaruutta varten.
Viime vuodesta viisastuneena Rovanperä on sanonut lähtevänsä tähän kauteen uudella ajatusmallilla.

