Monen juhannussaunan perinteisiin kuuluu hyvältä tuoksuva vihta.
Kotiharjun Saunan Juhani Lehtiranta tietää, mistä juhannusvitsaa varten kannattaa sopivia koivunoksia etsiä.
– Voimalinjojen alta löytyy yleensä aina koivua, kun jaksaa vähän etsiä, hän vinkkaa Huomenta Suomen aamussa.
Lehtiranta muistuttaa, että ihan kaikkialta ei koivunoksia poimia.
– Et saa toisen maalta poimia ilman maanomistajan lupaa. Se koskee sekä puita että pensaita, hän toteaa.
Voimalinjan alustasta huolehtivat yleensä kuitenkin voimayhtiöt.
Lue myös: Tunnetko jokamiehenoikeudet? Suvun ikiaikaista marjapaikkaa ei voi sulkea muilta marjastajilta
Mikä on vitsas?
Tekeepä vihtaa tai vastaa, pysyy se parhaiten kasassa vitsaalla. Se on puinen panta, jolla vihdan lehdekkäät oksat pysyvät parhaiten kasassa kovassakin menossa.
– Sen pitää olla mahdollisimman tasapaksu. Eli sellainen, jossa ei ole paksuja oksia, Lehtiranta neuvoo sopivan vitsaksen valinnassa.
Pituutta hommaan sopivalla oksalla olisi hyvä olla noin metrin verran. Koivunlehdet ovat yleensä jo juhannukseen mennessä kasvaneet sopivan kokoisiksi.
– Kesäkuun puolivälin tienoilla lehdet ovat kehittyneet jo täysikasvuisiksi, ja ne pysyvät hyvin varressa, sekä tuoksuvat hyvin, Lehtiranta kertoo.
Katso yllä olevalta videolta, kuinka Juhani Lehtiranta valikoi sopivat oksat täydelliseen saunavihtaan ja kuinka hän sen valmistaa.
Lue myös: Kesävesissä vaanii kylmäshokki – näin siitä selviää
Ole varovainen tuoreiden yrttien kanssa
Vihta on monen saunojan suosikki, koska se tuoksuu hyvältä. Kaupoissa myydään myös monenlaisia saunatuoksuja, joita voi lisätä esimerkiksi löylyveteen.
Myös luonnosta voi löytää hyväntuoksuisia luonnonantimia.
– Itse olen monta kertaa talviaikaan kokeillut suopursuvihtaa, Lehtiranta paljastaa.
Suopursu on ikivihreä kasvi, joka kasvaa soisilla mailla ympäri Suomea.
– Siitä on itse asiassa varsin helppo tehdä vihta mihin vuodenaikaan tahansa, Lehtiranta vinkkaa.
Kaupasta voi myös ostaa tuoreita yrttejä saunatuoksuiksi. Esimerkiksi minttua, rosmariinia ja laventelia kannattaa kokeilla.
– Kannattaa aina kokeilla etukäteen, koska jotkut yrtit lämmetessään eivät tuoksu niin hyvälle kuin ne muuten tuoksuvat, Lehtiranta varoittaa.