Lapsille määrättävistä antibioottikuureista keskusteltiin keskiviikkona Huomenta Suomen Terve aamu -osiossa. Paikalla olivat HYKS:in lasten infektiolääkäri Satu Kekomäki sekä yleislääketieteen professori Pekka Honkanen Oulun yliopistosta.
Honkanen ja Kekomäki kertovat haastattelussa myös, mihin antibiootti tepsii ja mihin ei. Lisäksi he selittävät, miten käy, jos kuurin jättää kesken.
Monessa perheessä päänvaivaa tuottavat muun muassa korvatulehduskierteet tai päiväkodeissa jylläävät flunssat. Apua haetaan usein antibiooteista, mutta määrätäänkö niitä liian helposti, kun kyse on pienistä lapsista? Maailman terveysjärjestö WHO on huolissaan antibioottiresistenssistä.
Kekomäen mukaan lapsille määrätään antibiootteja turhan herkästi.
– On olemassa tutkimusnäyttöä ulkomailta, että jopa 30 prosenttia avosektorilta kirjoitetuista pienten lasten antibioottikuureista olisi tarpeettomia, hän selittää.
Tämä johtuu Honkasen mukaan siitä, että lapset sairastavat paljon. Hän kertoo, että ylivoimaisesti suurin osa infektiotauteihin määrätyistä antibiooteista kohdistuu hengitystieinfektioihin.
Kuuntele yllä olevasta haastattelusta, miten lääkärien mukaan sairastelukierteen voisi parhaiten katkaista.
