Orpo moittii hallituksen taloudenpitoa ja vaatii kovia toimia työllisyyden lisäämiseksi: ”Olemme sellaisessa tilanteessa, että helpot keinot on käytetty”

Valtiovarainministeriön budjettiehdotus sisältää ensi vuodelle muun muassa sosiaalietuuksien korotuksia ja haittaverojen kiristyksiä. Kokoomuksen riveistä sataa kritiikkiä ehdotukselle. Petteri Orpo kertoi MTV Uutisten lähetyksessä toivovansa kovempia toimia työllisyyden edistämiseksi.
– Tarvitsemme sellaisia rakenteellisia uudistuksia, että yritykset uskaltavat työllistää ihmisiä ja että ihmiset uskaltavat ottaa työtä vastaan.
Konkreettisena keinona tässä voisi Orpon mukaan olla ansiosidonnaisen työttömyysturvan porrastaminen.
– Se pitäisi porrastaa niin, että korvaus olisi alussa korkeampi ja lähtisi siitä laskemaan. Rahamäärä kuitenkin pysyisi samana, mutta se kannustaisi hakemaan nopeasti työtä.
– Tarvitsemme sosiaaliturvajärjestelmään uudistamista. Työtä kannattaa aina ottaa vastaan. Myös perhevapaauudistusta tarvittaisiin.
Orpo oli edellisen hallituksen valtiovarainministeri ja tuolloin hallitukselta jäi suunniteltuja työllisyystoimia toteuttamatta muun muassa työmarkkinaosapuolten vastustuksen takia.
– Minusta tuntuu, että ilmapiiri on nyt vähintään yhtä haastava. Hallitus on linjannut, että se ei ole valmis kovempiin toimiin. Työmarkkinajärjestöt ovat myös rajanneet pois kovempia toimia. Olemme sellaisessa tilanteessa, että helpot keinot on käytetty.
Orpo soimaa hallitusta taloudenpidosta.
– Minusta huonoa taloudenpitoa on se, että hallitus jo nyt, kun ollaan laskevassa talouden suhdanteessa, lisää miljardi euroa pysyviin menoihin, ennen kuin on tietoakaan työllisyystoimista. Tällainen voi johtaa erittäin kovaan velkaantumiseen.
Uusimmat
-
01:16
Naiset valtaavat alaa yritysmaailmassa: naisjohtajien määrä suomalaisten pörssiyhtiöiden johdossa nousi uuteen ennätykseen
-
00:54
Jalkapallon Mestarien liiga 2019-20 – otteluohjelma, tv-lähetykset ja tulokset
-
00:53
Jalkapallon Mestarien liiga 2019-20 – alkulohkot ja niiden tilanteet
-
00:02
Move-tulokset puhuvat karua kieltä: älylaitteiden tarjoamat aistiärsykkeet laiskistavat ja jäykistävät koululaisia: "Muutos on iso"
-
23:56
Viimeinenkin jatkopaikka ratkesi – tässä ovat Mestarien liigan kaikki 16 pudotuspelijoukkuetta
-
23:53
Cristiano Ronaldo synkisti Lukas Hradeckyn illan – Leverkusenia kutsuu toinen kilpailu
-
23:51
Keskustan Kulmuni Ylelle: Al-Holin leirin äidit ja lapset pitäisi tarvittaessa voida erottaa toisistaan
-
23:35
Sadat Balkanin läpi yksin matkanneet lapset jumissa Bosnia-Hertsegovinassa Vucjakin leirillä – lapset kokevat väkivaltaa ja nöyryyttämistä
-
23:05
5+5+20+20-minuuttia saanut KooKoo-puolustaja näytti keskisormea Hakametsän yleisölle – ”Törkeitä kommentteja”
-
23:02
Huima roolisuoritus! NHL:n suomalaislupaus näyttelee seuransa The Office -henkisellä videolla
-
22:54
Uuden-Seelannin tulivuorenpurkauksen uhriluku noussut kahdeksaan – palovammayksiköissä hoidetaan yhä pariakymmentä loukkaantunutta
-
22:44
Talvimyrsky velloo Suomen yllä – tuulet ovat nyt heikentyneet, mutta sade jatkuu: "Vesistöjen pinnat saattavat nousta tulvarajalle asti"
-
22:43
Toisesta ottelusta kaadettiin kylmää vettä Lukas Hradeckyn Leverkusenin niskaan
-
22:41
Jukka Rautakorpi raivostui – tuttu taho meinasi teloa taas Tappara-tähden: ”Uskomatonta, sama mies!”
-
22:31
Leijoniin viime hetken muutos: kultajoukkueen maalivahti sivuun, HIFK-veskari pikavauhtia Tshekkiin
-
22:18
Israelilla on edessään kolmannet parlamenttivaalit vuoden sisällä, ellei sopua synny
-
22:11
Tuomas Virkkusen kommentti: Diego Simeone vedenjakajalla
-
22:03
Al-Hol on vaikea aihe kaikissa Pohjoismaissa – Ruotsiin on tähän mennessä kotiutunut leiriltä seitsemän orpolasta: "Sijoitusprosessi voi olla pitkä"
-
22:03
Maisa Torppa jakoi huikean joulukuvan uudesta asunnostaan – seuraajat hämmästelevät: "Voi miten kaunista"
-
21:58
Jihadismin tutkija kommentoi MTV:lle al-Holin täysi-ikäisten suomalaisen mahdollista paluuta: Suomeen voisi muodostua uudenlainen uhka
-
Lataa lisää