Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Onko tässä F1-alkukauden yllättäjätalli? Barcelonan muuttuneilla testiviikoilla tärkeä merkitys: "Ensimmäisten päivien aikana saadaan jo käsitys"

8:01Tässä on Kimi Räikkösen uusi F1-auto – jäämieheltä tyypillinen kommentti Alfa Romeosta MTV:lleC Moren selostaja Niki Juusela ja asiantuntija Ossi Oikarinen avasivat MTV Uutiset Liven lähetyksessä Barcelonan F1-testien merkitystä. 2020 Getty Images
Julkaistu 19.02.2020 13:55
Toimittajan kuva
Anssi Shemeikka

anssi.shemeikka@mtv.fi

@anssishemeikka

Konkreettinen merkki F1-kauden lähestymisestä ovat keskiviikkona alkaneet Barcelonat testit, jotka ovat kokeneet viime vuosiin verrattuna muutoksen. 

Tänä vuonna ohjelmassa on kaksi kolmepäiväistä testiviikkoa, kun aiempina vuosina testipäiviä on ollut neljä. C Moren F1-asiantuntija Ossi Oikarinen alleviivaa tallien tärkeimmät odotusarvot Barcelonassa.

– Ensimmäisellä testiviikolla auton peruskomponentit pitää saada toimimaan ja luotettaviksi. Jäähdytys, jarrut, jousitus ja muut komponentit pitää saada luotettaviksi. Toisella viikolla haetaan lisää suorituskykyä, rengastestejä ja kisamatkoja, Oikarinen listaa.

– Parasta antia ovat uudet autot. Säännöthän eivät ole muuttuneet ihan hirveästi, joten nyt nähdään sitä evoluutiota viime vuodesta. Ensimmäisten päivien aikana saadaan jo käsitys, ovatko tiimien tänne tuomat autot luotettavia vai ei?

LUE MYÖS: Tässä se on: Kimi Räikkönen paljasti uuden Alfa Romeon Barcelonassa

Oikarinen näkee sääntöuudistusten vähäisessä määrässä paljon potentiaalista hyvää alkavalle kaudelle.

– Kun säännöt pysyvät pidemmän aikaa samanlaisina, saadaan tiukempaa taistelua. Viime vuonna sitä nähtiin jo Mercedeksen, Ferrarin ja Red Bullin välillä, mutta toivon tämän kolmikon menevän vielä tiiviimpään kasaan.

Kimi Räikkösen uusi Alfa Romeo esiteltiin myös niin ikään keskiviikkona. Pienemmät tiimit esittelevät autonsa usein "taloudellisemmin" vain hetki ennen testien alkua, kun taas esimerkiksi Ferrari paljasti uuden autonsa vaikuttavissa juhlallisuuksissa.

GettyImages-1207217350

Tulevan kauden suurimman odotuksen Oikarinen tiivistää viime kauden MM-sarjassa toiseksi sijoittuneeseen Valtteri Bottakseen. 

– Koko kauden osalta odotan Valtterilta enemmän voittoja. Odotan hänen myös pystyvän haastamaan Lewis Hamiltonin entistä paremmin. Kimin Alfalta odotan pistesijoja ja luotettavuutta sekä tallilta vähemmän virheitä, Oikarinen sanoo.

Mercedeksen, Ferrarin ja Red Bullin ylivaltaa tuskin murretaan tulevallakaan kaudella, mutta asiantuntijalla on selkeä näkemys potentiaalisesta alkukauden yllättäjästä.

– McLaren on sellainen tiimi, joka teki erittäin hyvää kehitystyötä viime vuonna. Se on tietysti jatkunut kaikilla talleilla talven aikana. Heillä on hyvä ja nuori kuljettakaksikko, joten he voivat olla yllättäjä alkukauteen.

LUE MYÖS: McLaren esitteli uuden F1-autonsa – kuljettajilla oli rakennusvaiheessa näppinsä pelissä: "Tuntuu kuin omalta lapselta"

Lisää aiheesta:

F1-testit käynnistyvät erikoisoloissa – seuraa näitä viittä asiaa: "Jos auto seisoo päivän, se on jo ihan järjetön katastrofi"Kimi Räikkönen kertoo: viime kauden alkaessa paljastui masentava yllätys – nyt korviin on kantautunut lupaavampia tietojaJatkuuko Mercedeksen mestaruusmarssi? Talvitestit saattoivat paljastaa Akilleen kantapään: "Se on totta kai ongelma"Ferrarin autoon tehty merkittäviä muutoksia – silmänkääntötemput eivät vakuuta asiantuntijaa: "Siellä on otettu italialaisittain calma calma"Kauden kohutuin F1-auto voi lyödä monet ällikällä – yllättävä ratkaisu tarjoaa suuren mahdollisuuden: "Onko tämä oikotie onneen?"F1-kauden marssijärjestys on Mika Salon mukaan jo selvä – nostaa esille asian, joka kasvattaa isojen ja pienten kuilua entisestään
F1MercedesRed BullFerrariAlfa RomeoValtteri BottasUrheilu
McLaren ajatti uutta autoaan Barcelonan testien avauspäivänä.2020 Getty Images

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta

  • 10.9.09:01
    Alpine

    Täyskäännös: Autojätti sitoutunut F1-sarjaan