Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Onko sokeriverosta hyötyä? Tutkimus paljastaa vaikutuksen ostoksiin pitkällä tähtäimellä

3:26Ole tarkkana! Näin paljon välipalat sisältävät piilosokeriaTarkkana ostoksilla! Katso videolta, kuinka paljon suositut välipalavaihtoehdot sisältävät piilosokeria.
Julkaistu 29.11.2021 15:55

UUTISPALVELU DUODECIM - MTV LIFESTYLE

Sokeroitujen juomien lisävero voi vähentää kuluttajien sokerin saantia ja vaikutus nähdään vielä kaksi vuotta myöhemmin. Aiemmin sokeriverojen on todettu vähentävän sokerilla makeutettujen juomien kulutusta, mutta tieto varsinaisen sokerin saannin muutoksista on ollut vähäisempää.

Tiedot käyvät ilmi tutkimuksesta, jossa hyödynnettiin supermarkettien, ruokakauppojen ja muunlaisten kauppojen myyntitietoja ennen ja jälkeen sokerijuomaveron voimaantuloa Seattlessa, Yhdysvalloissa. Vertailukohtana käytettiin Portlandia, jossa sokeriveroja ei ole.

Verrattuna Portlandiin sokeriveron alaisista juomista saadun sokerin määrä putosi 23 prosenttia Seattlessa 1 ja 2 vuotta sokeriveron voimaantulon jälkeen. Sokerin saanti suureni jonkin verran juomista, makeisista ja muista herkuista, joiden verot eivät nousseet, mutta kokonaisuudessaan seattlelaisten ostosten sokeripitoisuus pieneni silti 19 prosenttia.

Lue myös: Tutkijat varoittavat täysmehujen vakavasta terveysriskistä – tätä ei moni tule ajatelleeksi!

Virvoitusjuomista saadaan paljon sokeria

Tulokset olisi hyvä varmistaa lisätutkimuksissa, mutta ne viittaavat sokerijuomaveron pienentävän lisätyn sokerin saantia pitkäaikaisesti. Kuluttajat eivät myöskään merkittävästi lisää muiden sokerituotteiden käyttöä veroista huolimatta.

Suurin osa lisätystä sokerista saadaan virvoitusjuomista, muista juomista ja makeisista. Myös esimerkiksi jogurteissa on paljon lisättyä sokeria. Liiallinen lisätyn sokerin saanti altistaa muun muassa lihomiselle, hampaiden reikiintymiselle sekä sydän- ja verisuonitaudeille.

Tutkimus julkaistiin JAMA Network Open -lehdessä.

Lue myös: Hätkähdyttävä löydös: Arkinen tapa tuplaa riskin sairastua suolistosyöpään nuorella iällä

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

0:45Pikkuisen lisää sukanvarteen? Tässä helpot rahansäästökikatKatso video: Pikkuisen lisää sukanvarteen? Testaa helpot rahansäästökikat.

Copyright 2021 Duodecim. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.

RavitsemusSairaudet ja tauditTutkimustuloksetTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Lisää aiheesta:

Tutkimus paljasti salakavalan sokeri-ilmiön – korostuu erityisesti pienituloisilla Tutkimusväite: Jo yksi kevytlimu päivässä voi lisätä maksasairauden riskiäMakeutusaineilla on yhteys muistin heikkenemiseen – näin paljon ikääntyminen kiihtyiNäin yksi dieettilimu päivässä voi vaikuttaa terveyteenTällainen juoma saa aivot hamuamaan ruokaa – "Ei ollut mitään signaalia, ei minkäänlaista"Kahvi voi pienentää diabetesriskiä, kunhan et tee tätä mokaa: "Vähentää hyötyjä merkittävästi"

Tuoreimmat aiheesta

Ravitsemus
  • ma08:09
    Ruoka

    Ravitsemusterapeutti Tiian tuorepuuro on täydellinen aamupala

  • 21.1.08:09
    Ruoka

    Tätä mieltä ravitsemusterapeutti on tofusta: "Se on myytti, että..."

  • 19.1.09:55
    Ruoka

    Uusista leikkeleistä poistettiin oleellinen ainesosa – tästä on kyse

  • 15.1.06:52
    Ruoka

    Aamun kiire ei ole tekosyy! Ravitsemusterapeutti kertoo, mitä lautaselta ei saa puuttua

  • 13.1.08:14
    Ruoka

    Yleisellä aamupalamokalla voi olla ikävät seuraukset