LähiTapiolan uuden pääjohtajan Juha Koposen pätevyys tehtävään nousi keskusteluun, kun Helsingin Sanomat uutisoi tänään Finanssivalvonnan kriittisestä arviosta.
Vakuutuskonserni LähiTapiolan vahinkovakuutusyhtiön hallintoneuvoston puheenjohtaja, vuorineuvos Timo U. Korhonen ihmettelee MTV Uutisille julkista keskustelua, joka on noussut konsernin pääjohtajaksi valitun Juha Koposen pätevyydestä.
Fiva: Riittävä vakuutusalan tuntemus puuttuu
Helsingin Sanomat kertoi tänään, että Finanssivalvonta (Fiva) olisi ottanut varsin kriittisen kannan Koposen valmiuksiin aloittaa tehtävässä vuodenvaihteessa. Fivan lausunnon mukaan Koposelta puuttuu riittävä vakuutusalan tuntemus.
Korhosen mukaan kyse on alan normaalista prosessista, ja asian käsittely julkisuudessa vaikuttaa omituiselta.
– Tulee mieleen, että asian tuominen julkisuuteen on tarkoitushakuista. Jos tällainen toiminta yleistyy, kuka hakija lähtee leikkiin enää mukaan, Korhonen sanoo.
Koponen on toiminut aiemmin muun muassa Veikkauksen toimitusjohtajana. LähiTapiolassa hän on vaikuttanut parin vuoden ajan pääkaupunkiseudun yhtiöiden hallituksessa.
Puolustaa valintaa
Hallintoneuvoston puheenjohtaja Korhonen puolustaa tiukasti Koposen valintaa tehtävään ja sitä, että tämä on paikkaan pätevä vuodenvaihteessa. Korhonen korostaa, että pääjohtajan rekrytointiin on käytetty paljon aikaa.
