Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Onko asiassa vihdoin edettävä vaiko kunnioitettava kirkon perinteitä? Arkkipiispaehdokkaat eri linjoilla homovihkimyksistä

All Over Press
Julkaistu 21.02.2018 10:00

MTV UUTISET

Suomen evankelis-luterilaisen kirkon arkkipiispanvaalin toiselle kierrokselle selvinneet piispat Björn Vikström ja Tapio Luoma ovat eri linjoilla avioliittoon liittyvissä kysymyksissä.

Vikström sanoi Radio Dein tentissä haluavansa arkkipiispana edistää homoparien vihkimistä kirkossa.

– Jotta repiminen ja riitely saadaan kirkossa loppumaan, meidän on vihdoin mentävä eteenpäin. Nyt ei auta se, että asiasta vain keskustellaan enemmän, sitä olemme tehneet jo vuosikausia, Porvoon piispana toimiva Vikström arvioi.

Espoon piispa Tapio Luoman mielestä vauhti avioliittokeskustelussa on ollut kirkolle liian kova.

– Vaikka asiasta on keskusteltu pitkään, avioliittolain läpimeno eduskunnassa oli kuitenkin aikamoinen yllätys. Päätös ei poistanut niiden ihmisten epäilyjä, joilla on edelleen perinteinen avioliittokäsitys.

Vikströmin mukaan asiassa on turha odottaa yksimielisyyttä. Hänen mukaansa kirkko on tehnyt aiemminkin linjauksia, jotka eivät ole olleet kaikkien mieleen. Tällaisia ovat olleet mm. eronneiden vihkimisten salliminen.

– Kirkon sisällä on jo nyt paljon erilaisia käsityksiä, ja niiden kanssa voidaan elää. Emme saa tehdä tästä teoreettista ongelmaa, koska se koskettaa henkilökohtaisesti joitakin ihmisiä, Vikström sanoo.

Hänen mielestään homoliittoihin suopeasti suhtautuvien pappien tulisi saada vihkiä, mutta perinteisen linjauksen kannattajien ei olisi tähän pakko suostua.

Luoma kyseenalaistaa sen, voiko kirkossa olla rinnakkain kaksi erilaista avioliittokäsitystä.

– Nykyisen avioliittokäsityksen taustalla on kuitenkin koko 2000-vuotinen kristillinen perinne, jossa avioliitto nähdään miehen ja naisen välisenä liittona. Silloin se, että olemme vajaat parikymmentä vuotta keskustelleet asiasta, ei ole minusta mitenkään kummallista. Kirkko ei ole ollut kuitenkaan aivan toimeton, meillä on käytössä tämä parisuhderukous, Luoma sanoo.

Vikström uskoo, että Luoma antaisi arkkipiispana toisten puhua eikä muodostaisi itse vahvoja kantoja asioihin. Vikströmin mukaan johtajuuden puute arkkipiispan virassa synnyttäisi kirkkoon valtatyhjiön.

Luoma vastasi arvosteluun korostamalla, ettei arkkipiispa tee kirkossa päätöksiä yksin eikä voi kääntää kirkkolaivaa omien toiveidensa mukaan. 

Lisää aiheesta:

"Rakkaus kuuluu kaikille" – kirkolliskokous pui piispojen esitystä kahdesta avioliittokäsityksestäPiispa perää asiallisempaa keskustelua kirkon avioliittolinjasta: "Lääke kovuuteen tulee ristiltä"Espoon piispa Tapio Luoma on valmis homovihkimisiin – jos kirkko asian hyväksyyHomoparit joutunevat odottamaan kirkkohäitä vielä pitkäänEspoon piispa Tapio Luoma: Toivon etteivät homoparit hylkää kirkkoaUusi avioliittolaki jakaa papistoa – papit toivovat selviä ohjeita
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa

  • 17:09
    Kuolemantapaukset

    Kaksi kuollut Joroisten räjähdyksessä – tämän poliisi kertoo nyt

  • 14:24
    Räjähdykset

    Hotellin edustalla iso räjähdys Joroisissa – pakettiauto leimahti "tulipalloksi"

  • 11:59
    Sää

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!