Pekingin olympialaisissa kultaa 1500 metrillä voittanut Asbel Kiprop antaa kovaa kritiikkiä omasta dopingtapauksestaan ja vannoo syyttömyyttään Expressenin haastattelussa.
Kolme MM-kultaakin urallaan voittanut Kiprop kärähti dopingista vuoden 2017 marraskuussa. Hän kertoo oman tapauksensa taustoista, joissa on eriskummallisia käänteitä.
– Tiedän, että monet ovat jo tuominneet minut ja minun tilanteessani on hyvin vaikea vakuuttaa ihmisille, että olen oikeasti syytön. Pyydän ainoastaan, että ihmiset kuuntelevat minua ja antavat minulle mahdollisuuden kertoa, Kiprop sanoo.
Kiprop on jatkuvalla syötöllä lähettänyt Twitterissä viestejä urheilun etiikkaa valvovalle Athletics Integrity Unitille (AIU). Hän kommentoi tuoretta kuvaa, jossa Guinea-Bissaun Braima Suncar Dabo auttoi Aruban Jonathan Busbyn maaliin Dohan MM-kisoissa.
– Koska autatte itseänne ja otatte vastuuta minuun kohdistuneesta dopingkorruptiosta? Koska kerrotte maailmalle, että Asbel Kiprop ei käyttänyt dopingia? Te kaikki ansaitsisitte joutua vankilaan, Kiprop kirjoitti twiitissään.
– He eivät koskaan vastaa, mutta aion jatkaa viestien lähettelyä, kunnes he tunnustavat tekonsa, Kiprop kertoo.
Kenialaisjuoksija kertoo tarkemmin dopingkäryyn johtaneista vaiheista. Hän ja juoksijat Mathew Kisorio sekä Jemima Sumgong, jotka ovat molemmat kärynneet dopingista, tekivät protestin agentti Federico Rosan puolesta, kun häntä epäiltiin dopingista. He pitivät lehdistötilaisuuden Rosan tukemiseksi.

