Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oletko nähnyt Kukua? Tamperelainen papukaija katosi mystisesti viime lauantaina – tunnistettavissa muun muassa oman nimensä toistamisesta ja pusuäänistä: ”Hätä on suuri”

Kuku-papukaija on väriltään vihreä ja silmien sekä pyrstön alta oranssi. Humis Emarra kuvailee sitä virkeäksi papukaijaksi.
Kuku-papukaija on väriltään vihreä ja silmien sekä pyrstön alta oranssi. Humis Emarra kuvailee sitä virkeäksi papukaijaksi. Humis Emarra
Julkaistu 01.08.2019 07:42

Matias Haikonen

matias.haikonen@mtv.fi

Tampereella asuva Humis Emarra on huolissaan Kuku-papukaijastaan, joka katosi Tampereen Hatanpäässä viime lauantaiyönä. Mies on hyödyntänyt lemmikkinsä etsinnöissä muun muassa sosiaalista mediaa, ystäviä ja sukulaisia.

Kadonneesta papukaijasta on tehty useita havaintoja, mutta vain yksi näköhavainto. Tämä tapahtui toissa päivänä Pirkkalassa.

Kuku on eteläamerikkalainen amatsonipapukaija, jonka voi tunnistaa muun muassa äänistä.

– Kuku saattaa toistella esimerkiksi omaa nimeään, vihellellä ja päästää pusuääniä, Humis Emarra kertoo.

Laajasti tuttavapiirinsä ja somen avustuksella papukaijaansa etsivä Emarra on erittäin huolestunut Kukun selviämisestä viilenevissä illoissa ja petoeläinten keskellä.

– Hätä on suuri. Minulla on silti vielä toivoa. Kyllä Kuku löydetään ihan varmasti, Emarra sanoo luottavaisena.

Emarran ja Kukun tiet kohtasivat ensi kerran viime syksynä. Hän oli ollut isänsä ja tämän ystävän kanssa reissulla, josta Kuku oli jäänyt Emarralle lemmikiksi.

– Olin pitkään haaveillut siitä, että saisin papukaijan lemmikiksi.

Lisää aiheesta:

Papukaija lensi karkuun 15 kilometriä ja yllätti retkeilijät: "Se syö miun korvanlehteä"Vauhko rusakko kylvi kauhua Helsingissä – katso Eveliinan videoTaina perheineen sai erikoisen mökkivieraan juhannuksena – harvinainen näky Jaalan mäntymetsässä: "Olimme kyllä todella ällistyneitä"Poliisi tutkii: Pitkäkyntiset iskivät Heinolan lintutarhalle – kuka varasti värikkään ja iloisen Axel-papukaijan pimeänä talviyönä?Poliisi ampui Charli-emua, kriittisessä tilassa ollut lintu kiidätettiin eläinsairaalaan – liikuttava video toipumisestaOliko räkättiä jahdannut lintu Nooa? Juhannuksena kadonnut julkkispapukaija on edelleen kateissa
TampereLuonto ja eläimetKadonneetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tampere
  • 14.9.10:54
    Liikenneonnettomuudet

    Ratikka töytäisi naista Tampereella

  • 11.9.14:27
    Sanoma

    Sanoma suunnittelee Tampereen painolaitoksen sulkemista

  • 9.9.16:08
    Tuhopoltto

    Tampereen hurjasta asuntopalosta epäillyn mielentila tutkitaan

  • 8.9.14:42
    Tuhopoltto

    Poliisilta lisätietoa Tampereen tuhopoltosta: "Se oli aika ilmeistä"

  • 8.9.09:34
    Rikos

    Nuorta naista epäillään Tampereen kerrostalopalosta