Lääkäri Antti Heikkilän mukaan masennus ei johdu ulkoisista tekijöistä, vaan syyt löytyvät usein omasta itsestä.
– Usein masennus johtuu siitä, miten jäsennämme tämän maailman, painottaa lääkäri Antti Heikkilä.
Ihmisellä voi olla virheelliset odotukset ja vaatimukset itseä kohtaan, ja ne eivät toteudukaan todellisuudessa.
– Meissä kaikissa on tätä pientä lasta, joka ajattelee, että mulle kanssa. Silloin tulee pettymysten kierre, joka ruokkii ristiriitaa. Ihminen joutuu kierteeseen, jossa mieli hautautuu synkkien pilvien alle, selventää Heikkilä
– Ihmiset ajattelevat, että masennus johtuu jostakin muusta, kuten pahasta maailmasta, eivätkä ajattele, että heillä on liian suuria vaatimuksia jonkun asian suhteen. Asiat ovat aina kipeitä, mutta niihin kiinnittyminen johtaa vain synkkenevään kierteeseen.
Elämä on kestettävä
Antti Heikkilä painottaa, että elämän menetykset on kestettävä. Suru vie aikansa, mutta elämän on silti jatkuttava.
– Jos joku asia jää vaivaamaan, on kyseessä neuroosi, joka pitää selvittää. Psykoanalyyseissa ja -terapiassa kehotetaan käymään näiden asioiden kimppuun.
Psyykeen tutkiminen on Heikkilän mukaan äärimmäisen mielenkiintoista. Elämän solmukohtien tunnistaminen antaa enemmän liikkumatilaa.
– Moni toistaa samoja erehdyksiä elämässään. Se ei johdu muista vaan itsestä. Jos ymmärtää tämän, on jo pitkällä.
Ratkaisu on siinä, millä tavalla pystymme menemään eteenpäin vaikeuksista sekä siinä, miten olemme elämämme ymmärtäneet ja millaisen asenteen ottaneet.
Silloin mennään lapsuuteen. Lapsuutta ei kuitenkaan tule syyttää elämänsä ongelmista.
– Lapsuudessa ei määrää se, miten sinua on kohdeltu, koska ei ole ideaalisuhdetta joka määrittelisi onnistuneen lapsuuden. Mutta se, miten olet itse hahmottanut elämäsi, määrittelee sen, miten suhtaudut elämään nyt. Pystytkö käsittelemään ja muuttamaan asioita? Heikkilä kysyy.


