Viranomaiset huiputtivat rikollisia käyttämään puhelinsovellusta, jossa käytäviä keskusteluja poliisi pystyi seuraamaan.
Satoja rikollisia pidätettiin yhteensä 18 eri maassa maanantaiaamuna Suomen aikaa, kun massiivinen poliisioperaatio järjestäytyneen rikollisuuden kitkemiseksi huipentui.
Kolme vuotta kestänyttä operaatiota johtivat Yhdysvaltain liittovaltion poliisi FBI ja Australian liittovaltion poliisi AFP. Operation Ironside -nimellä kulkeneessa operaatiossa oli mukana ABC Newsin tietojen mukaan 33 maata. Europolin mukaan myös Suomi oli mukana.
AFP:n mukaan operaatioon liittyviä pidätyksiä on tehty yli 200. Ensimmäinen pidätys tehtiin marraskuussa 2019. Lisäksi poliisi on toteuttanut 500 etsintää, sadat ihmiset on asetettu syytteisiin ja tuhansia kiloja huumeita on takavarikoitu.
Pidätyksiä tehtiin paljon Australiassa ja Uudessa-Seelannissa, mutta poliisi teki ratsioita myös esimerkiksi Ruotsissa ja Saksassa.

