Ohjaaja Matti Ijäs lähetyksessä: Elokuva-alalle koulutetaan liikaa
Studio55.fi-lähetyksessä vieraillut elokuvaohjaaja Matti Ijäs kertoi, mitä mieltä hän on suomalaisen elokuvan nykytilasta.
Studio55.fi-ohjelman lähetyksessä vieraillut elokuvaohjaaja Matti Ijäs sanoi kaipaavansa suomalaisilta elokuvilta persoonallisempaa otetta.
– Dokkarit ovat todella hienoja ja pidän suomalaisista dokumenteista paljon. Samoin fiktiossa ammattitaito on lisääntynyt. Mutta vähän persoonallisemman ja yhteiskunnallisemman elokuvan perään haikailen, Ijäs sanoi.
Ijäs epäili myös, että Suomessa koulutetaan liikaa ihmisiä elokuva-alalle.
– Meillä on niin paljon erilaisia elokuvakouluja, että sieltä tulee porukkaa niin paljon. Saavatko he kaikki töitä, niin se on sitten toinen juttu. Ehkä koulutetaan liikaa ja rahaa on liian vähän, se tulee olemaan ongelma.
Klikkaa kuvaa ja katso lähetyksestä, mitä Matti Ijäs kertoi elokuviensa kulisseista.
Studio55.fi
Uusimmat
-
10:30
MTV Uutisten kysely paljastaa: Sofia Virta on vihreiden piiripäättäjien selvä suosikki puheenjohtajaksi
-
10:28
Tästä alkavat MM-rallin kartturin tehtävät erikoiskokeiden välissä – adrenaliinista höyräviltä kuskeilta toisinaan kummiakin kysymyksiä
-
10:23
Valtteri Bottas täysin ymmyrkäisenä tallikaverinsa tempusta
-
10:17
Naantalissa löytyi vauhdilla päin saarta ajettu arvovene – "Vähäsanainen herra kertoi vain olleensa veneilemässä"
-
10:17
Venäjä väittää estäneensä dronehyökkäyksen Krimillä – MTV seuraa sotaa
-
10:15
Niinistö julkaisi ensimmäisen Nato-ajan päiväkäskynsä – lue ylipäällikön viesti sanasta sanaan
-
10:07
Kiina varoittaa: Aasiaan ei tule perustaa "Naton kaltaisia" liittoumia – eilen selkkaus yhdysvaltalaislaivan kanssa
-
10:00
Useat musiikin kansainväliset megatähdet jättävät Suomen väliin – asiantuntijoilta kylmät faktat tiskiin: "Kaikista kokoluokista puuttuu"
-
09:42
Floridan päävalmentaja näytti toimittajille, mitä pitäisi tehdä: "V***u" – sali röhähti nauruun
-
09:42
Uutuusgrillimakkarat makutestissä – Halpa vs. kallis -raati: "Varokaa yllättäviä turskahduksia"
-
09:35
Karviassa ulosajo – kuljettaja kuoli
-
09:32
MTV seuraa: Kalle Rovanperän puheenvuoro tiivistää ralliaamun: "Tuntuu pahalta fanien puolesta"
-
09:21
Kim Cattrall on ylpeä Samanthan paluusta – Sinkkuelämää-sarjan fanit riemastuivat tähden postauksesta.
-
09:17
Venäjän armeijaan yhdistettyjä Z-symboleja ilmestyi Hietaniemen puihin Helsingissä – "Järkyttävä mielenilmaus"
-
09:13
Yliopistojen todistusvalinnan pisteytykset uudistuvat – yhden aineen merkitys kasvaa
-
09:01
Mount Everestillä kuollut eniten ihmisiä vuosiin – kiipeilylupia myönnettiin ennätysmäärä
-
09:00
Puoli vuotta kiertoradalla viettäneet taikonautit palasivat Maahan
-
08:58
Anton Lundell säväytti NHL:n avausfinaalissa – murahti isosta osa-alueesta: "Eiköhän kaikki sen tiedä"
-
08:56
Jari-Matti Latvala vertasi itseään Kalle Rovanperään – huima arvio: "Ihan rehellisesti voin niin sanoa"
-
08:20
Yhä useampi nuori muistaa käyttää kondomia, mutta seksitautitilastoissa se ei näy – erityisesti yksi tauti huolettaa lääkäriä
-
Lataa lisää