Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuorten lisääntyvä rikollisuus huolettaa poliisissa – moni tekijä on laitoskierteessä: "Näillä nuorilla ei ole näkymää elämässä"

9:00Nuorisoväkivalta ja katujengit huolettavat pian eläkkeelle jäävää Helsingin poliisipäällikköä Lasse AapiotaNuorisoväkivalta ja katujengit huolettavat pian eläkkeelle jäävää Helsingin poliisipäällikköä Lasse Aapiota
Julkaistu 26.12.2023 07:48
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Helsingin poliisilaitoksen pian eläköityvä päällikkö Lasse Aapio on tällä hetkellä eniten huolissaan nuorisorikollisuudesta. Katujengien tilanne sen sijaan on rauhoittunut ainakin hetkellisesti.

– Nuoret tekevät rikoksia alle 15-vuotiaana ja sama rikollisuuden tekeminen jatkuu, kun he ovat rikosoikeudellisessa vastuussa. Rikosten tekijöiden joukko ei ole valtavan suuri, mutta he ovat aktiivisia ja jollakin tavalla ilman tulevaisuuden näkymää ja monet myös laitoskierteessä, Aapio sanoo Rikospaikan haastattelussa.

Poliisin ja muidenkin viranomaisten on vaikea saada kontaktia niihin nuoriin, jotka karkailevat laitoksista ja syyllistyvät rikoksiin.

– Millä tavalla voidaan pysäyttää näitä nuoria miettimään asioitaan ja mitä täytyy tehdä, kun he ovat 15 vuotta täyttäneitä ja rikosoikeudellisessa vastuussa?

Poliisin mukaan nykyään nuorisorikollisuudessa näkyy etnistä taustaa enemmän juuri laitoskierre.

– Näillä nuorilla ei ole näkymää elämässä tai muuta suunnitelmaa elämässä.

Lue myös: Nuoret tekevät hirvittävimmät väkivallanteot tyypillisimmin nimenomaan yhdessä – asiantuntija kertoo syyn ilmiöön

Katujengiläiset hyvin verkostoituneita

Katujengien tilanne on poliisipäällikön mukaan tällä hetkellä suhteellisen rauhallinen ainakin julkisilla paikoilla.

– Poliisipartioiden aktiivisen työn ansiosta kaduilla ja julkisilla paikoilla on tällä hetkellä rauhallista. Myöskään esiintymistä sosiaalisessa mediassa ei ole nyt niin paljon kuin aiemmin.

– Tilanne on kuitenkin sellainen, että katujengiläiset menevät koko ajan enemmän järjestäytyneen rikollisuuden puolelle. He tekevät huumeiden salakuljetusta ja huumekauppaa entistä ammattimaisemmin. He ovat myös verkostoituneet keskenään kohtalaisen hyvin.

Katujengien välillä on kuitenkin yhä jonkun verran jännitteitä.

– Tällä hetkellä tämä tilanne ei näy arjessa, mutta koko ajan tapahtuu ja yhä enemmän katujengeistä mennään järjestäytyneen rikollisuuden puolelle.

Lue myös: Jengeihin kytkeytyvillä ruotsalaisnuorilla pelottavia asenteita: "Moni ajattelee, että hyvä jos elää 25-vuotiaaksi"

Suomen katujengit ovat ottaneet mallia muun muassa Ruotsista. Aapion mukaan Suomi ei ole kuitenkaan vielä Ruotsin tiellä.

– Meidän täytyy pitää pää koko ajan kylmänä, jotta voimme puuttua asioihin etukäteen. Ruotsin tilanne on sellainen, että siellä selvitetään jo tapahtuneita rikoksia, juttuja on paljon ja koko ajan tulee uusia.

– Meidän täytyy päästä jollakin tavalla nuorten kautta ja muilla tavoin etukäteen vaikuttamaan ja ehkäisemään rikoksia, jotta emme kirjoita vain pöytäkirjoja jo tapahtuneista jutuista.

Katso Lasse Aapion koko haastattelu yllä olevalta videolta. Eläköityvä poliisipäällikkö kertoo muun muassa, miten Helsingin poliisissa päästiin eteenpäin Jari Aarnio-kohusta.

Lue myös: Nuorten tekemä väkivalta tuntuu lisääntyneen ja raaistuneen viime vuosina, mutta mikä on tilanne tutkimuksen valossa?

Ampuminen keskellä Helsingin keskustaa, uhrilla yllään luotiliivit – pitääkö tavallisen kansalaisen pelätä kaduilla?

Lisää aiheesta:

Poliisi: Suomeen on pesiytynyt vaarallinen alakulttuuri – "Nuorilla on 3 000 euroa taskussa viikossa"Alaikäisten väkivaltarikokset rajussa kasvussa – voisiko alle 15-vuotiaat sulkea laitoksiin?Tutkijatohtori: Nuorisoväkivalta jopa vähentynyt Suomessa – Ruotsin tiestä ei ainakaan vielä huoltaKatujengiin liittyminen on usein hätähuuto isommasta ongelmasta –  ilmiö ei ratkea kauhistelulla tai helpoilla ratkaisuillaNuorten väkivaltarikokset räjähtivät valtavaan kasvuun, jopa 10-vuotiaat ryöstävät – syitä pahaan oloon on koronasta kaveripiiriin: "Elämä vie rikolliseen suuntaan"Nuorten tekemä väkivalta raaistunut, teräaseita yhä useammalla – onko Suomessa jo viitteitä jengeistä?
RikospaikkaLasse AapioNuoretKatujengitVäkivaltaVäkivaltarikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikospaikka
  • 05:27
    Rikos

    Julma väkivalta, ulkomaalaiset, nuoret: Kokeneet rikostoimittajat kertovat, kuinka rikollisuus ja heidän työnsä on mullistunut

  • 29.5.15:47
    Paloittelusurma

    Rikoshistorian julmimpia tekoja? Tällaiseen paloittelumurhaan Janne Hyvönen ja ex-gladiaattori Virpi Butt syyllistyivät

  • 25.5.16:38
    Henkirikokset

    18-vuotias sitoi 10 kerrosta teippiä tyttöystävänsä pään ympärille, uhri tukehtui sängyn alle – murhaan täysin olematon motiivi

  • 24.5.17:55
    Nuoret

    Nuorten rikoksissa yleistynyt kuvottava piirre on suoraan ulkomailta

  • 21.5.16:58
    Poliisi

    Pelipoliisit pyrkivät paljastamaan rikoksia digipelimaailmassa: "Olemme verkossa erityisesti lapsia ja nuoria varten"