Nuorten henkinen pahoinvointi näkyy muun muassa mielentereveyspalvelujen kasvaneena kysyntänä, pitkinä sairauspoissaoloina ja alle 35-vuotiaiden työkyvyttömyyseläkkeinä. Kokenut nuorisotutkija sanoo, että nuorilla näkymä tulevaisuudesta on monin tavoin epäselvempi kuin heidän vanhemmillaan.
Suomen Mielenterveysseuran eli Mieli ry:n viisi vuotta sitten käynnistämälle Sekasin-chatille on riittänyt kysyntää. Vuosittain chattiin tulee noin 170 000 yhteydenottoa juttuseuraa kaipaavilta nuorilta.
Kuitenkin vain noin viidesosaan viesteistä pystytään vastaamaan. Chat on laajenemassa, ja syksyn aikana aletaan ottaa vastaan myös ruotsinkielisiä viestejä.
Tiimipäällikkö Miguel Reys kertoo, että nuorten viestien aiheet liittyvät muun muassa ihmissuhteisiin ja koulunkäyntiin. Huolta aiheuttaa myös synkkä maailmantilanne, johon voidaan lukea ilmastokriisi ja sota Ukrainassa. Viesteistä noin joka kymmenes liittyy itsetuhoisuuteen.
– Ongelmat ovat tavallaan moninaistuneet. On niin paljon kaikkea ja paha olo on niin moninaista, että jo se on haaste, sanoo Reyes.
Reyes nostaa esiin myös nuorten kokemat suorituspaineet opiskelussa, mikä näkyy yhteydenotoissa. Opiskelujen tai teknisen kehityksen kyydistä tippuminen on muuttunut nopeammaksi ja sieltä nouseminen on muuttunut Reyesin mukaan vaikeammaksi.
– On hirveä pelko siitä, että jos ei nyt tiedä mitä aikoo tehdä, niin sitten minusta ei tule mitään. Tai jos nyt tipun tästä koulutuksesta, niin minusta ei tule mitään. Yritämme antaa toivoa, että kyllä tässä vielä on mahdollisuuksia. Yksi välivuosi ei loppupeleissä heilauta tätä laivaa hirveästi suuntaan tai toiseen.

