Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuorisolääketieteen asiantuntija ehdottaa: Kännykkäkielto kouluihin, lyhyemmät oppitunnit, karsitut välitunnit takaisin, sisävälitunnit pois

0:33Nuorisolääketieteen asiantuntija ehdottaa: Lyhyemmät oppitunnit ja karsitut välitunnit takaisinNuorisolääketieteen asiantuntija ehdottaa: Lyhyemmät oppitunnit ja karsitut välitunnit takaisin
Julkaistu 18.05.2020 06:53
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

Suomen kouluissa pitäisi tehdä tutkimus siitä, miten lasten ja nuorten hyvinvointiin vaikuttaisi se, jos kännyköitä ei saisi käyttää koulupäivien aikana kuin vain opettajan pyynnöstä ja sisävälitunneista luovuttaisiin. Tällöin kännyköitä ei käytettäisi välitunneillakaan. 

Näin ehdottaa Helsingin yliopiston dosentti Silja Kosola. 

– Suomea on ulkomailta katsottuna ihailtu aina siinä, että meillä on ollut pitkät välitunnit ja vain ne 45 minuutin oppitunnit. On itse asiassa tieteellisesti todistettu, että se 45 minuuttia on juuri se aika, jonka ihminen jaksaa kunnolla keskittyä yhteen asiaan, Silja Kosola kertoo. 

– En ole varma, onko tässä kyse taas jostakin kansallisesti huonosta itsetunnosta vai mistä, että me ollaan lähdetty kopioimaan tällaista näennäistehokkuusmallia, jossa yhtäkkiä oppitunnit ovatkin 90 minuuttia ja välitunteja karsitaan, että niitä on enää pari-kolme per päivä.

– Kyllä luulisin, että tämä on asia, joka kannattaisi oikeasti kokeellisessa asemassa selvittää. Se olisi aika helppoa yhden kouluvuoden aikana tehdä.

Lue myös: Nuorten mielenterveysongelma paisuu – asiantuntija kannustaa nuoria kahteen elämäntapamuutokseen: "Ehkä kantapään kautta huomaa, että täti taisi olla oikeassa"

Kosolan mukaan tutkimus tarvittaisiin myös siitä, pitäisikö välitunteja olla enemmän palaamalla vain 45 minuutin oppitunteihin. 

– Ainakin peruskoulussa tämäkin asia olisi hyvä tutkia, että kuinka paljon oppilaiden hyvinvointi ja oppimistulokset voisivat parantua, jos kännykän vilkuilun sijasta tunneilla kuunneltaisiin opettajia ja välitunneilla oltaisiin ulkona kavereiden kanssa. Tunnilla häiriköinti saattaisi muuttua olennaisesti, jos välitunnit oltaisiin ulkona ja kännykkää ei saisi käyttää koulupäivän aikana.

– Kännykkää saisi käyttää koulupäivän aikana vain, jos opettaja pyytäisi käyttämään sitä johonkin tehtävään. 

"Sisävälitunnit ovat ongelmallinen asia"

Kosola muistuttaa ulkoilman tärkeydestä.

– Sisävälitunnit ovat ongelmallinen asia. Menemällä ulos saa hapekkaampaa ilmaa ja lapsi ja nuori saa uudella tavalla veren kiertämään aivoihin saakka.

Kosola työskentelee myös HUS:n Lastentautien tutkimuskeskuksessa. 

Lisää aiheesta:

Kuudesluokkalaiset kertovat, mitä koulussa pitäisi muuttaa – asiantuntija: "Uskaltaisin lyödä vetoa, että siitä olisi hyötyä""Monille nuorille ja teini-ikäisille ihan ylivoimaista" – millaiset tekijät selittävät suomalaisnuorten alati heikkeneviä Pisa-tuloksia?Tuusulan kouluissa kiellettiin kännykät – rehtori ulottaisi kännykkäkiellon myös työelämäänSuomen Pisa-menestys romahti – opettajat listaavat kolme syytä Pitäisikö etäkoulusta luopua? Opetusministeri linjaa kantaansa: "Henkinen hyvinvointi ja oppiminen on selvästi kärsinyt"Pitkittynyt etäopetus ahdistaa lukiolaisia ja rasittaa mielenterveyttä: "Koulu on sitä, että nousee sängystä ja menee koneen ääreen"
MielenterveysKoulutusLapsetNuoretKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Mielenterveys
  • Eilen05:15
    Asian ytimessä.doc

    "Turvallinen" kipulääke ajoi Yhdysvallat kriisiin – pysäyttävä hetki sai opioideja määränneen lääkärin havahtumaan

  • 13.12.15:59
    Asian ytimessä.doc

    Joka seitsemäs suomalainen masentuu elämänsä aikana – tällainen on yksinäisyyden yhteys masennukseen

  • 10.12.07:24
    Itsemurha

    Nettikiusaaminen ajoi australialaisäidin teinipojan itsemurhaan

  • 9.12.13:08
    Ukrainan sota

    Suomalaistutkimus paljasti, mitä karmeaa pitkittynyt sota on aiheuttanut Ukrainan nuorille

  • 3.12.19:01
    Nukkuminen

    Voiko "aivot sammuttaa" näin helposti illalla? Unilääkäri arvioi somekikan