Nuoret aikuiset herkkiä lihomiselle – vain kaksi tapaa auttaa painonhallinnassa

Erityisesti nuori aikuisikä on kriittistä aikaa lihomisen kannalta, selviää tuoreesta väitöstutkimuksesta. Tutkimus seurasi painoon liittyvien ihanteiden, painonmuutoksen ja terveyden välisiä yhteyksiä nuorilla aikuisilla kymmenen vuoden ajan. Tuona aikana vain neljäsosa tutkimukseen osallistuneista onnistui painonhallinnassa.
VIDEO: Studiossa painonhallinnasta kertoo Anu Joki, joka on tutkinut koko elämänsä normaalipainoisina pysyneitä ihmisiä.
Ainoastaan säännöllinen syöminen ja laihduttamattomuus ennustivat onnistunutta painonhallintaa sekä miehillä että naisilla.
– Tähän asti painonhallinnan tutkiminen on kohdistunut pääasiassa henkilöihin, jotka ovat ensin laihduttaneet ja sen jälkeen pitäneet tai yrittäneet pitää painoaan kurissa. Jos lihomista halutaan ehkäistä ennalta, on kuitenkin tärkeää tietää, mitkä tekijät auttavat ihmisiä alusta saakka pysymään normaalipainoisina, kertoo tiedotteessa terveystieteiden maisteri Ulla Kärkkäinen Helsingin yliopistosta.
Valtaosalle nuorista aikuisista normaalipainon säilyttäminen on haasteellista. Häiriintyneellä syömiskäyttäytymisellä oli kauaskantoisia seuraamuksia terveyteen, erityisesti se ennusti psyykkistä kuormittuneisuutta.
– Olisi tärkeää kehittää sellaisia toimintamalleja, jotka auttavat ensisijaisessa painonhallinnassa tukemalla tervettä kehonkuvaa ja ehkäisemällä sellaisia asenteita ja käyttäytymistä, jotka ovat yhteydessä lihomiseen, häiriintyneeseen syömiseen ja terveyteen liittyviin ongelmiin, Kärkkäinen sanoo.
Tutkimuksessa oli mukana yli 5 000 naista ja miestä.
Uusimmat
-
19:15
"Krista halusi varmasti olla kohtelias" – suomalaisvalmentaja oikoi vaisun Pärmäkosken puheita
-
19:01
Sekavat koronarajoitusohjeet kuumentavat yrittäjien tunteita: Kahvila joudutaan sulkemaan, valmennuskeskuksen saa pitää auki – "Täydellistä sekoilua"
-
19:01
Tätä iPhone-kikkaa et taatusti tiennyt! Minkä tahansa sovelluksen kuvakkeen ja nimen voikin vaihtaa
-
18:51
Upea kuvio! KalPa horjutti välittömästi hurjavireistä Kärppiä
-
18:41
Jari Isometsä ennustaa nuorille hiihtotähdille pitkää odotusta: "Yksi huikeimmista hiihdoista vähään aikaan"
-
18:41
Näin eläkeläiset ovat kokeneet korona-ajan: "Ahistaa perkuleesti", "Pimeä marraskuu potenssiin x", "Ihana rauhallisuus" – kaivatuin asia erottuu MTV-kyselyssä selvästi
-
18:17
Korona vei viimeisillään raskaana olevan Johanna Pulkkisen sairaalaan – tosi-tv-tähti kertoo: "On kyllä sellainen yhdistelmä, mitä en ihan heti unohda"
-
18:12
Rauman telakan koronaryppäässä uusia tartuntoja – massatestaus käynnissä, telakka alkaa mitata ruumiinlämpöjä
-
18:02
SM-liigan sarjajärjestelmä puhuttaa – Jokerit olisi tervetullut vahvistus: "Niistä puhuttiin kaupungilla"
-
18:02
Viidenkympin villitykseen haettiin koronavuonna lääkettä autokaupasta: "Kiihdyttänyt autonhankintaa"
-
18:02
Mersu-mies ei myöntänyt virhettään, vaikka oli liiskata Joonaksen polkupyörineen: "Jaa, pyörätie on tuolla", kuljettaja toteaa videolla ja osoittaa jalkakäytävää
-
18:01
Koronaa sairastavan Heinin vasta neljäs koronatesti oli positiivinen: HUS-pomo kertoo syyt sairaiden negatiivisiin tuloksiin ja siihen, miksi tartuntoja jää paljon löytymättä
-
17:57
Anne Kyllösen MM-sijoitukset jäätävää luettavaa: "Romahti tosi pahasti"
-
17:47
Fernando Alonson uusi F1-menopeli julki – Renaultin keltamustaväritys historiaan, täysin uusi ilme tilalle
-
17:38
Yhdysvaltojen mukaan FSB myrkytti Navalnyin – seitsemälle korkea-arvoiselle venäläiselle pakotteita
-
17:29
Saksa suunnittelee rajoitusten höllentämistä ensi viikoksi – Merkel ehdottanee kukka- ja kirjakauppojen avaamista
-
17:23
Ravintolat sulkeva laki ei näytä ehtivän voimaan vielä, kun uusi viikko alkaa – näin käsittely etenee
-
17:16
Poliisi MTV:lle: Rovaniemen kaupungin rökälesijoituksiin liittyvästä rikostutkinnasta ei saada vastauksia ennen kuntavaaleja
-
17:11
Riitta-Liisa Roposen MM-yllätyksessä huimia yksityiskohtia – aviomiehen vinkki sytytti kisan aattona: "Siitä tuli aika hyvä fiilis"
-
17:11
Nuorten aikuisten pitäisi jaksaa noudattaa erityistä varovaisuutta jopa pari kuukautta – Ylilääkäri: "Pään pitää kestää – ei tiedetä, jatkuuko tartuntojen nousu"
-
Lataa lisää