Nukutko vähän ja olet silti virkeä? Saatat kärsiä tästä ongelmasta
Noin 1–3 prosentille väestöstä nukkuminen on silkkaa ajanhukkaa. Luonnostaan lyhyitä yöunia vetävät ihmiset menevät myöhään nukkumaan ja heräävät aikaisin, mutta ovat silti pirteitä. Pittsburghin yliopiston tekemä tutkimus kuitenkin osoittaa, että mikäli kuvittelet kuuluvasi tähän joukkoon, olet todennäköisesti väärässä.
Jotkut ihmiset ovat luonnostaan vähäunisia, eli he pärjäävät hyvin 5–6 tunnin yöunilla. He menevät myöhään nukkumaan ja heräävät jo muutaman tunnin kuluttua, mutta eivät silti tarvitse päiväunia tai piristeitä jaksaakseen päivällä. Tällaiset ihmiset ovat myös yleensä erittäin energisiä, positiivisia ja aikaansaavia.
Suurin osa itsensä sellaiseksi luokitteleva kärsii kuitenkin todellisuudessa jatkuvasta unen puutteesta.
– Tutkimuksen mukaan sadasta amerikkalaisesta, jotka luokittelevat itsensä vähäuniseksi, vain viisi nukkuu todellisuudessa riittävästi, kertoo tohtori Buysse Pittsburghin lääketieteellisestä yliopistosta.
Yhdysvaltojen tartuntatautien valvonta- ja ehkäisykeskuksen (CDC) tekemän tutkimuksen mukaan yksi kolmasosa amerikkalaisista nukkuu jatkuvasti liian vähän, sillä aikuisen tulisi saada unta keskimäärin seitsemän tuntia vuorokaudessa.
Aihetta on kuitenkin tutkittu vain vähän, mikä johtuu osin siitä, että vähäunisia on niin vaikea löytää. Muutamat tutkimukset vihjaavat, että osa vähän nukkuvista kärsisi todellisuudessa hypomaniasta, joka on manian lievempi muoto.
– Tällaiset ihmiset puhuvat todella nopeasti ja ovat harvoin hiljaa. Heillä tuntuu aina menevän lujaa, tohtori Buysse kertoo.
Hypomaniasta kärsivän ihmisen tunnistaminen on vaikeaa, sillä olo ei todellakaan tunnu sairaalta. Energisyys lisääntyy ja ajatustoiminnan lisääntyminen saattaa tuottaa tunteen nopeudesta, terävyydesta ja selkeydestä.
Miellyttävien oireiden vuoksi ympäristö ei huolestu hypomaanikosta, eikä hän itse ymmärrä mennä lääkäriin. Hoitoon hakeudutaan yleensä vasta masennusjakson puhjetessa.
Lähde: Huffington Post /AstraZeneca
(MTV3)
Uusimmat
-
16:10
Salkkarit-hahmo järkyttyy totaalisesti – kuulee salaa keskustelun
-
16:06
Navalnyi kritisoi venäläisoligarkkien pakotteita – syyttää 6000 viranomaista Venäjän operaation tukemisesta
-
15:54
EM-finaalin loikkinut Senni Salminen vaatii itseltään priimaa loppukilpailussa – "Sillä ollaan korkealla"
-
15:49
Hallituksessa keskustellaan Loirin valtiollisista hautajaisista – Marin: "Omaisten toivetta kuultava"
-
15:41
HIFK:n soppa sakenee – kohun keskelle joutunut valmentaja vastaa seuran väitteisiin: "Minulla on kaikki kirjalliset todisteet"
-
15:40
Pitkäaikainen ystävä: "Ei Vesku olisi halunnut valtiollisia hautajaisia" – tämä on Loirin oma toive
-
15:35
Lukiolainen kuvasi videon metron hirmuruuhkasta: "Lapsia istui metron lattioilla" – viivästyksiä ja peruutuksia luvassa myös jatkossa
-
15:15
Tutkijat saivat lupaavia tuloksia uudesta malariarokotteesta – 88 prosenttia koehenkilöistä säästyi tartunnalta
-
14:59
Muotivaikuttaja Sami Sykkö antoi arvionsa Sanna Marinin pukeutumisesta: "Nahkatakki Nato-neuvotteluissa oli hyvä veto"
-
14:55
Maija Vilkkumaa muistelee nostalgisella kuvakimaralla 70-lukua: "On siitä mennyt vuosikymmeniä viisi, mä synnyin kesken öljykriisin"
-
14:51
Teollisuushalli tuhoutunut lähes kokonaan tulipalossa Hämeenlinnassa – sammutustyöt jatkuvat iltaan asti
-
14:50
Ukrainan pelastuslaitoksen videolla näkyy Venäjän ohjusiskun tuho – MTV seuraa sotaa
-
14:45
Toistuuko Oulun myrskykaaos? Tiistaina jopa kolme autoa jumissa kerralla alikulkutunneleissa – palopäälliköltä tärkeä varoitus
-
14:25
Kolmiloikan EM-finaalissa nähdään kaksi suomalaista! Mäkelä ja Salminen selvittivät karsinnan varmasti
-
14:19
Venäjä ja Kiina järjestävät yhteiset sotaharjoitukset
-
14:16
SDP:n eduskuntaryhmän kesäkokous: SDP ei valmis luopumaan hoitajamitoituksesta
-
13:43
Apinarokkorokotteet saapuivat nyt Suomeen – THL linjaa suosituksen rokotettavista kohderyhmistä lähiaikoina
-
13:42
Janina Fryn, 48, upeat lomakuvat keräävät hehkutusta: "Jumalatar"
-
13:35
Myös maailmalla myrskyää – tältä näyttävät tulviva metropysäkki Pariisissa ja jättimäinen vesipatsas Floridassa
-
13:25
Koira sai apinarokon omistajaltaan – tiettävästi ensimmäinen tapaus
-
Lataa lisää