Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nouseva suomalainen pelaa isoa peliä – kaikki käynnistyi varhain: "Olkkari laitettiin uusiksi"

6:47Tiistai 12.9. klo 22:30Katso: Otto Virtanen käynnisti Davis Cupin suomalaisella yllätyksellä.Str / Lehtikuva
Julkaistu 14.09.2023 07:28

MTV URHEILU – STT

Suomen tenniksen nouseva nimi Otto Virtanen on iso, ja hän pelaa isoa tennistä.

22-vuotiaalla miehellä löytyy vartta yli 190 senttimetriä, jotka Virtanen on valjastanut aggressiiviseen pelitapaansa.

– Olen tykännyt pelata riskillä. Jos menee hyvin, niin sitten menee todella hyvin. Ei sellaista, että aina voitetaan huonommat ja hävitään paremmille, Virtanen avaa STT:lle.

Mitä enemmän on ruutia, sitä suurempi on potentiaali.

Harri Heliövaara kuvaili Yhdysvaltain avoimissa, että "pallot alkavat pysyä sopivasti viivojen sisällä".

– Ikinä ei ole ollut ongelma, etteikö pallo lähtisi Otolla kovaa, Heliövaara sanoi.

Tavoite täyttyi

Samainen Yhdysvaltain avoin mestaruusturnaus on takuulla sementoinut Virtasen muistiin, koska se oli hänen ensimmäisensä aikuisten grand slamin pääsarjassa. Vaikka tie tyssäsi avauskierrokselle, suomalainen kaatui Argentiinan Tomas Martin Etcheverrylle kunniakkaasti: ottelu 30:nneksi sijoitettua pelaajaa vastaan kesti viisi erää ja yli neljä tuntia.

– Valmistautuminen oli todella hyvä. Matsin aikana pystyy vielä parantamaan sitä, mitä laittaa koneeseen. Pitää olla evässäkki ja kaikenlaista hätätarpeeseen.

Oppi oli mennyt perille uran ensimmäisestä kolmen erävoiton ottelusta, sillä Wimbledonin karsinnan päätöskierroksella Virtanen tyrmättiin 3–0. Viihdyttänee lähinnä tilastonikkareita, että tänä vuonna aikuisten grand slameissa debytoinut Virtanen on edennyt aina yhden ottelun pidemmälle kuin edellisessä arvoturnauksessa.

Australiassa ensimmäinen karsintakierros, Ranskassa toinen, Wimbledonissa kolmas ja Yhdysvalloissa pääsarjan ensimmäinen.

– Pääsarjapaikka oli asetettu tavoitteeksi tälle kaudelle. Pitkällä juoksulla jos jatkuu samana, niin tarkoittaa vain hyvää.

Tennistä syntymästä asti

29.11711450Otto Virtanen on pelannut lupaavasti.

Ottoa valmensi pitkään isä Pasi Virtanen, joka kapusi tennisammattilaisena kaksinpelin maailmanlistalla parhaimmillaan sijalle 302.

Kun harrastusta mietittiin, neljän lapsen perheen nuorimmalla olivat vaihtoehdot vähissä.

– Olen nähnyt tennistä syntymästä asti. Seinää vasten tuli kotona aloitettua pehmopallolla, ja olkkari laitettiin uusiksi.

Kaikki lapset ovat jossain vaiheessa pelanneet tennistä, mikä alleviivaa lajin pyhää asemaa Virtasilla. Näin ilmapiiri oli kannustava, kun Otto lähti jo yläasteen jälkeen jahtaamaan unelmaansa.

– Vanhemmat eivät olleet sitä mieltä, että koulu ratkaisisi kaiken. Oli hyväksytty jo aikaisemmin, mihin tie vie, jos menestyy nuorena.

Mediassa on viime aikoina puhuttu valtavasti urheilijoiden ammattilaisuuden ja kaksoisuran suhteesta. Tennis vie mukanaan maailmalle niin aikaisin, että jo toista astetta on vaikeaa mahduttaa arkeen.

– Olisihan koulua voinut, mutta se olisi ollut vaikea prosessi yhdistää. Tennis oli ihan selvä vaihtoehto, ja kouluun aina ehtii, tai ainakin näin olen ajatellut.

Suomen kaksinpelin ykköspelaaja Emil Ruusuvuori on kertonut, että jätti lukion kesken, jotta pystyi panostamaan uraansa. Otto Virtasen mielestä huomaa varhain, kannattaako täyspäiväisyyttä miettiä.

– Juniorimenestys ei suoraan takaa, että pärjää aikuisissa. Se on kuitenkin sellainen mahdollisuus, mikä kannattaa katsoa.

Suomi tarvitsee Virtasta

Kun Jarkko Nieminen aloitti Suomen Davis Cup -joukkueen kapteenina vuonna 2018, hän valitsi kokoonpanoon 16-vuotiaan lahjakkuuden. Vaikka ensi esiintyminen kentällä tuli vasta maaliskuussa 2020, Virtanen näki läheltä maajoukkueen menoa.

Ryhmään rakentui voittamisen kulttuuri, kun Tunisia, Liettua ja Egypti kaatuivat 3–2-voitoin. Putki katkesi kirvelevästi syksyllä 2019, jolloin Harri Heliövaara taipui viidennen ottelun päätöserän katkaisupelissä Itävallan Dennis Novakille.

Tuolloin Virtanen oli toipilaana, mutta viimeiset kolme vuotta hän on kuulunut joukkueen kulmakiviin.

– Jos on ollut huonompia vuosia, olen jaksanut tulla aina parempana takaisin. On siistiä olla Davis Cupin pelaavassa kokoonpanossa.

Parhaillaan Suomi pelaa maajoukkuekilpailuhistoriansa ensimmäistä maailmanlohkoa, jonka avauksessa Hollanti nousi 2–1-otteluvoittoon.

Virtanen antoi täydelliset alkutahdit, kun hän kukisti 7–6 (7–0), 6–4 Botic van de Zandschulpin, joka löytyy kaksinpelin maailmanlistan tilalta 68.

Se on korkein sijoitus, jonka Virtanen – listan 125:s – on koskaan urallaan voittanut.

– Piti vain pysyä rauhallisena. Nautin jokaisesta hetkestä kentällä, hän kertoi tyynesti kenttähaastattelussa.

Perjantaina Suomi kohtaa lohkoisäntä Kroatian ja Virtanen todennäköisesti Borna Gojon. Nuoren suomalaisen vire on sen verran rautainen, ettei ottelulla ole enää selvää ennakkosuosikkia.

Lisää aiheesta:

Emil Ruusuvuoren yllä piinallinen mysteeriJarkko Nieminen vei ystävänsä lounaalle ja puhui tälle järkeä – seuraukset ylittivät kaikki odotukset: "Ei se ollut realismia"Suomen tennistähdelle kertyi yli 270 reissupäivää – "joutui" poikkeukselliseen tilanteeseen: "Tuntui jopa oudolta"Suomalaispelaaja on lähellä paikkaa huimalle estradille: "Jos huhtikuun alussa olisi puhuttu tästä, olisin pitänyt ihan sekona"Emil Ruusuvuoren isä työskenteli bändien ja elokuvien maailmassa, kunnes iso mullistus muutti kaiken: "Keihäänheittomaassa ei välttämättä edes tajuta"Suomen tenniksen superlupaus Otto Virtanen, 17, unelmoi huimasta saavutuksesta – "Teen kaikkeni sen eteen"
TennisUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Tennis
  • to22:55
    Urheilu

    Tennistähti suurennutti rintansa – miestoimittajalta pamahti tökerö kysymys

  • to17:20
    Urheilu

    Vankilaan saapui yllätys – Boris Becker liikuttui: "En olisi koskaan uskonut"

  • ke16:46
    Caroline Wozniacki

    Caroline Wozniacki hyökkäsi: "Olet pelle"

  • ke10:42
    Urheilu

    Tenniksen ennätysmies lopettaa uransa

  • 25.10.18:29
    Harri Heliövaara

    Harri Heliövaaran finaalihaaveet murenivat – karu saldo sai jatkoa