Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Norjassa hämmästellään suomalaisratkaisua – Aino-Kaisa Saarinen: "Olen huolissani"

Riitta-Liisa Roposen, 45, paluu maailmancupiin puhuttaa Norjassakin.
Riitta-Liisa Roposen, 45, paluu maailmancupiin puhuttaa Norjassakin.
Julkaistu 01.12.2023 06:30
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

"45-vuotias hämmästyttää: Huolestuttavaa". Näin norjalaislehti Dagbladet otsikoi artikkelinsa, joka käsittelee Riitta-Liisa Roposen paluuta maastohiihdon maailmancupin.

Veteraanihiihtäjä Roponen palaa maailmancupiin viikonloppuna Ruotsin Jällivaarassa. Maailmancup-ohjelmassa ovat tuolloin vapaan hiihtotavan kymmenen kilometrin väliaikalähtökilpailut ja 4x7,5 kilometrin viestit. 

Viimeksi Roponen kilpaili maailmancupissa joulukuussa 2021 Sveitsin Lenzerheidessa Tour de Skin kilpailussa. Viestikilpailujen kolminkertainen maailmanmestari ilmoitti kansainvälisen hiihtouransa päättymisestä huhtikuussa 2022.

LUE MYÖS: Alexander Stubbin asuvalinta sai Hiihtoliiton jyrähtämään – Ristomatti Hakola pahoittelee

Norjan TV 2:n asiantuntija Petter Soleng Skinstad nostaa kommenteillaan päähinettään suomalaiskonkarille.

– On siistiä ja uskomattoman vaikuttavaa, että tällainen aikuinen urheilija ylläpitää tasoa, jonka turvin hän on urheilullisesti maailman huipulla, Skinstad sanoi Dagbladetille

Roposen uraa upeaksi hehkuttanut Skinstad ei usko Roposen taapertavan, vaan arvioi, että suomalainen voi yltää 30 parhaan joukkoon. Skinstad näkee Roposen paluussa kuitenkin suomalaisittain myös karun puolen.

– Suomessa on paljon hiihtäjiä, ja  minusta on siksi huolestuttavaa, etteivät he ole parempia. Suomen pitäisi olla yhtä hyvä kuin Norja ja Ruotsi. Suomen naisten maastohiihdossa on jotain pielessä. Seuraukset voi nähdä siitä, että Roponen on urheilullisesti pelissä.

Aino-Kaisa Saarinen huolissaan

Dagbladet haastatteli myös Roposen kanssa aikanaan kilpaillutta suomalaista hiihtolegendaa Aino-Kaisa Saarista, jolla oli niin ikään kriittiset huomionsa.

– Olen tietysti huolissani siitä, että nuoremmat hiihtäjämme eivät ole nostaneet tasoaan tarpeeksi varsinkaan luisteluhiihdossa. On siitä huolimatta todella hienoa nähdä Riitta-Liisa jälleen maailmancupissa, Saarinen sanoi.

Saarinen uskoo Roposen voivan yltää Jällivaarassa korkeallekin. Hän käytti Roposesta peräti ilmaisua "superihminen".

– Hän on treenannut hyvin ja hän osoitti Muoniossa olevansa hyvässä kunnossa. Hän on superihminen, jolla on uskomaton intohimo urheiluun. Minun näkemykseni on, että hän on riittävän hyvä taistelemaan maailmancupissa kaikkein parhaiden kanssa.

Lisää aiheesta:

Rajua tekstiä Therese Johaugista: "Toivon todella, että se menee päin mäntyä"Jättiuutinen Ruotsista – takavuosien olympiavoittaja mukaan MM-hiihtoihin?Kuin Northug ja Kläbo samassa paketissa – hiihtoladuilla uusi uhmakas tähti: "Älyttömät verrattuna muihin"Iivo Niskasen toiminta hämmästyttää Norjassa: "Hän vain leikkii kanssamme"Maastohiihdon seuraava valtiatar astuu esiin tänään MM-kisoissa – "Äärimmäinen kone, tiet auki tähtiin"Mertarannan tärpit Kollenin kisaan: "Ainutlaatuista dominointia" maailman parhaalta naisurheilijalta
MaastohiihtoAino-Kaisa SaarinenUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen20:45
    Hiihtolajit

    Norjan maastohiihtosuuruus on kuollut

  • Eilen06:04
    Lauri Vuorinen

    Suomen huippuhiihtäjä lataa MM-ihmeensä taustoista: "Mennyt vähän liiallisuuksiin"

  • 25.10.12:40
    Olympialaiset

    Iso paljastus Venäjän olympiapannan kulisseista

  • 25.10.10:51
    Hiihtolajit

    Venäjältä täystyrmäys hiihtomaajoukkueen toiminnalle – asiantuntijalta paljonpuhuvaa tekstiä: "Hollywood-versio"

  • 24.10.12:28
    Hiihtolajit

    Norjan hiihtotähdeltä kylmät sanat ruotsalaisista