Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nobelin kirjallisuuspalkinto norjalaiselle Jon Fosselle: "Olen häkeltynyt, ja hieman peloissani"

Julkaistu 05.10.2023 14:09(Päivitetty 05.10.2023 17:10)

MTV UUTISET – Reuters – STT

Norjalainen Jon Fosse, 64, voitti kirjallisuuden Nobel-palkinnon.

– Olen häkeltynyt, ja hieman peloissani, Fosse kommentoi uutistoimisto Reutersille.

Fosse on kirjoittanut näytelmiä, romaaneja, esseitä, runokokoelmia ja lastenkirjallisuutta. Hänen teoksiaan on käännetty kustantajan mukaan yli 40 kielelle.

Fossen norjalaisen kustantajan Samlagetin mukaan Fossen näytelmiä on sovitettu näyttämölle yli tuhat kertaa eri puolilla maailmaa.

Lue myös: Nobel-viikko alkaa, katso aikataulu palkintojenjaosta

Teoksia ei suomennettu

Fosse kirjoittaa uusnorjaksi tai nykynorjaksi, joka on Norjan kahdesta virallisesta kielimuodosta vähemmän käytetty.

Suomeksi tuoreen nobelistin teoksia ei ole vielä käännetty, mutta hänen näytelmiään on esitetty suomalaisissa teattereissa sekä suomeksi että ruotsiksi. Teatterin tiedotuskeskuksen mukaan esimerkiksi Svenska Teaternissa sai ensi-illan vuonna 2001 näytelmä En sommars dag, Kajaanin kaupunginteatterissa vuonna 2001 näytelmä Nimi ja Turun kaupunginteatterissa 2004 Tyttö sohvalla.

Ruotsin akatemia perusteli valintaansa muun muassa sillä, että Fossen innovatiiviset näytelmät ja proosa antavat äänen sanomattomalle. Akatemian mukaan Fossen näytelmiä esitetään laajalti eri puolilla maailmaa ja lisäksi hän on saanut yhä enemmän tunnustusta proosastaan.

Fossen esikoisromaani Raudt, svart ilmestyi 1983. Näytelmäkirjailijana hänen läpimurtonsa oli Pariisissa 1999 esitetty näytelmä Nokon kjem til å komme.

Romaanien ja näytelmien lisäksi Fosse on kirjoittanut muun muassa runoja, lastenkirjoja ja esseitä.

Hiljaisuus usein sanottua tärkeämpää

Fosse kirjoittaa minimalistisesti luottaen yksinkertaiseen kieleen, joka jakaa sanomansa rytmin, melodian ja hiljaisuuden kautta. Hänen henkilönsä eivät puhu paljon. Se mitä nämä sanovat, on usein toistuvaa, jossa on pieniä mutta tärkeitä muutoksia toistosta toiseen.– Kirjojani ei lueta juonen takia, Fosse sanoi Financial Timesille vuonna 2018.– En kirjoita hahmoista sanan perinteisessä merkityksessä. Kirjoitan ihmisyydestä, Fosse sanoi Le Mondelle vuonna 2003.Kirjailijan mukaan hiljaisuus, se mitä ei sanota, on tärkeämpää kuin mitä on sanottu.Fossea on usein verrattu irlantilaiseen kirjailijaan , joka sai Nobelin kirjallisuuspalkinnon vuonna 1969.









Samuel Beckettiin

Palkinnon saajia on nyt 120

Nobelin kirjallisuuspalkinto on jaettu vuodesta 1901. Palkintoja on tämän vuoden jälkeen jaettu 116 ja palkinnonsaajia on ollut Fosse mukaan lukien 120. Palkintoa ei ole jaettu seitsemänä vuonna eli 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 ja 1943.

Palkinto on jaettu kahden henkilön kesken neljä kertaa. Vuonna 1904 sen saivat Frédéric Mistral ja José Echegaray, vuonna 1917 Karl Gjellerup ja Henrik Pontoppidan, vuonna 1966 Shmuel Agnon ja Nelly Sachs ja vuonna 1974 Eyvind Johnson ja Harry Martinson.

Tähän mennessä 17 naista on saanut kirjallisuuden Nobel-palkinnon. Heistä ensimmäisenä palkittiin vuonna 1909 ruotsalainen kirjailija Selma Lagerlöf.

Viime vuonna Nobelin kirjallisuuspalkinnon sai ranskalainen kirjailija Annie Ernaux.

Lue myös: Kemian Nobel-palkinto kvanttipisteen kehittelijöille! Tieto voittajista vuoti etukäteen ruotsalaismedialle

Juttua päivitetty kokonaisuudessaan 5.10. kello 17.10.

Lisää aiheesta:

Kirjallisuuden Nobel eteläkorealaiselle Han Kangille – kieli on kaunista mutta aiheet jopa raakoja, luonnehtii suomalaiskustantajaRunoilija Louise Glück nappasi Nobelin kirjallisuuspalkinnonTuomaristo ei kyennyt valitsemaan ehdokkaiden joukosta vain yhtä voittajaa – Booker-palkinto poikkeuksellisesti kahdelle kirjailijalle: Voittajina Atwood ja Evaristo Vuosien 2018 ja 2019 Nobelin kirjallisuuspalkinnon saajat paljastettuTua Forsströmistä ensimmäinen suomalainen Nobel-palkinnosta vastaavaan Ruotsin akatemiaan – "Ei mitään varjopuolia, hän on fantastinen runoilija"Kazuo Ishigurolle kirjallisuuden Nobel – Pitkän päivän ilta konkarin tunnetuin teos
NobelKirjallisuusNorjaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Nobel
  • 22.10.15:52
    Sananvapaus

    Mielipiteenvapauden Saharov-palkinto Valko-Venäjälle ja Georgiaan

  • 18.10.06:35
    Venezuela

    Israel: Tuore rauhannobelisti kehui Netanjahun "päättäväisiä toimia" Gazassa

  • 13.10.14:07
    Taloustiede

    Taloustieteen Nobel innovaatioiden tutkijoille

  • 12.10.09:55
    Norja

    Nobel-kohu: Rauhanpalkinnon voittaja saattoi paljastua vakoilun takia

  • 11.10.06:18
    Ulkomaat

    Vedonlyöntitiedot herättivät epäilyksen: Nobel-instituutti tutkii, vuodettiinko tieto rauhanpalkinnon saajasta