Eilen keskiviikkona lähes vuoden kestäneestä tutkintavankeudesta ja tiukasta eristyksestä vapautettu liikemies Niko Ranta-aho sanoo nauttivansa vapaudesta. Oikeus vapautti eilen Ranta-ahon tutkintavankeudesta, koska hänen osaltaan ei epäillä enää sotkemis- tai karttamisvaaraa.
Todennäköisesti Ranta-aho saa siis olla vapaana ensi vuoden puolelle, kunnes jutussa annetaan tuomio.
– Tuomio tulee, kun tulee. Tulossa on pitkä kakku, ja jossain vaiheessa se lyö tietenkin vasten kasvoja ja tajuntaan. Nyt olen kuitenkin joitakin kuukausia vapaa mies, Ranta-aho sanoo MTV:lle.
Lue myös: Liikemies Niko Ranta-ahoa uhkaa jopa 13 vuoden vankeustuomio – paluu vankilaan on vääjäämätön: Miksi hänet silti vapautettiin nyt?
Katiska-vyyhdin pääsyytetty Niko Ranta-aho pääsee vapaaksi tutkintavankeudesta
Tunnusti ja uskoo sen vaikuttavan tuomioon
Ranta-aho tunnusti maaliskuussa valtaosan huume- ja dopingrikossyytteistä. Hän myös neuvoi poliisit metsäkätköille, joista löytyi 65 kiloa Katiska-jutun huumeita.
Syyttäjät vaativat Ranta-aholle 13 vuoden maksimirangaistusta.

