Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Niko Ranta-aho pääsi vapaaksi tutkintavankeudesta – katso huojentuneen miehen koko haastattelu MTV Uutiset Livestä

5:25Niko Ranta-aho pääsi vapaaksi tutkintavankeudesta – katso huojentuneen miehen koko haastatteluKatso Niko Ranta-ahon koko haastattelu MTV Uutiset Livestä: Mitä hän kertoo parisuhteestaan ja juhannussuunnitelmistaan?
Julkaistu 17.06.2020 17:14(Päivitetty 17.06.2020 18:07)
Toimittajan kuva

Sanni Mattila

sanni.mattila@mtv.fi

Katiska-huumerikosvyyhdin päätekijä Niko Ranta-aho on tänään päästetty vapaaksi tutkintavankeudesta lähes vuoden eristyksen jälkeen. Tuomio huumebisneksistä tulee todennäköisesti vasta ensi vuoden puolella. MTV Uutiset Liven haastattelussa Ranta-aho kommentoi muun muassa vapautumistaan, juhannussuunnitelmiaan ja parisuhdetilannettaan.

Vapautusasiasta päätettiin iltapäivällä Helsingin käräjäoikeudessa. Asian vahvistaa MTV:lle Ranta-ahon asianajaja Hannu Kaitaluoma.

Oikeus käsitteli vapautusasiaa jo maanantaina, mutta katsoi tuolloin, ettei Ranta-ahoa voida vielä laskea vapaaksi jutun sotkemisvaaran takia.

Lähes kaikki syytteet tunnustanutta Niko Ranta-ahoa on menneiden käsittelypäivien aikana ehditty kuulla kaikista keskeisistä Espanjasta Suomeen järjestetyistä huume-eristä.

Lue myös: Katiska-vyyhdissä syytetty Cannonballin ex-presidentti vapautettiin tutkintavankeudesta – mies kuuluu Janne "Nacci" Tranbergin sisäpiiriläisiin

Kaavamaista eloa tutkintavankeudessa

MTV Uutiset Liven haastattelussa Ranta-aho kertoo, että aika tutkintavankeudessa oli erittäin rutiininomaista ja kaavamaista. Aamulla syötiin puuroa tiettyyn kellonaikaan, ja pää meni tyynyyn joka ilta samalla kellonlyömällä.

Hän kertoo olevansa seuraihminen, joka ei juurikaan ole ollut yksin elämänsä aikana.

– Uskon, että se on kasvannut minua henkisesti. Sitä arvostaa tiettyjä asioita enemmän kuin ennen, kuten perhettä ja perheen tukea, Ranta-aho sanoo MTV:lle.

– Aion viettää juhannusta rauhallisesti, eiköhän suunitelmat tästä selviä, kun alkaa tutuille soittelemaan, hän kommentoi juhannussuunnitelmiaan.

Ranta-ahon parisuhde päättyi keväällä. Hänen ex-tyttöystävänsä Sofia Belórf on myöskin syytettynä vyyhdissä. Hän seurustelee nykyisin liikemies Stefan Thermanin kanssa. Ranta-aho sanoo, ettei hän aio olla ex-tyttöystäväänsä yhteydessä.

Hän kertoo olleensa huojentunut eron jälkeen, vaikka eron käsittely vankaudessa olikin raskasta.

Lue myös: Sofia Belórf ja Stefan Therman viettivät idyllisen viikonlopun Hangossa – julkkiskaunotar loikoilee liikemiehen kainalossa ja tunnustaa: "Ikävöin sinua jo nyt"

Erittäin tiukat yhteydenpitorajoitukset

Ranta-aho on ollut heinäkuusta saakka tutkintavankina ja elänyt erittäin tiukkojen yhteydenpitorajoituksien kanssa. Hän on saanut olla yhteydessä vain perheeseensä, rajatusti poliisin valvovan silmän alla.

Hänelle vaaditaan 13 vuoden maksimirangaistusta törkeistä huumerikoksista. Tuomio tulee todennäköisesti vasta ensi vuoden puolella. Ranta-aho kommentoi MTV Uutiset Liven haastattelussa myös takaisin vankilaan joutumista, kun tuomio tulee.

Maanantaina Ranta-aho piti oikeudessa kiivaan ja tunteikkaan puheenvuoron, jossa hän ilmaisi tyytymättömyytensä tutkintavankeuden jatkumiseen. Hän vannoi, ettei hänellä ole minkäänlaista tarvetta karata ulkomaille, vaan hän haluaa keskittyä Suomessa oleviin perhesuhteisiin.

– Nyt on mun aika päästä hetkeks siviiliin laittamaan asiat kuntoon, Ranta-aho totesi.

Lue myös: Niko Ranta-aho pysyy vangittuna – asianajaja kuvailee päätöstä “torjuntavoitoksi”: katso täältä Katiska-käräjien uusimmat käänteet

Vankilassa istuva Niko Ranta-aho yllättyi Sofia Belórfin eropuheista – pariskunta ei ole jutellut viime kesän jälkeen: "Niko ei tiennyt etukäteen Sofian lausunnosta"

Muitakin vapautettu

Syyttäjät ovat vastustaneet vapauttamista painokkaasti. Nyt tehty vapauttamispäätös edellyttää, ettei oikeus katso Ranta-ahon vapaalle laskemisen sotkevan tai haittaavan jäljellä olevaa oikeuskäsittelyä.

Vangitsemisperusteita ei siis enää ollut.

– Ei ollut syyttäjien perusteissa enää potkua, Ranta-aho kommentoi MTV Uutisille.

Tähän mennessä oikeus on päästänyt vapaaksi lähes kaikki muut jutun vastaajat, joille on myös vaadittu 13 vuoden maksimirangaistusta.

Toinen Katiska-vyyhdin pääsyytetty Janne Nacci Tranberg on aiempien rikostensa vuoksi vankeusvanki, joten hänen osaltaan vapauttaminen kesken prosessin ei olisi mahdollistakaan.

Lue myös: Miksi huumebisnes vei "hyvän perheen pojan" mennessään? Näin paikalliset kuvailevat Niko Ranta-ahon elämää Espanjassa: "Hänellä näytti olevan kaikki"

Lisää aiheesta:

Jättimäiset Katiska-käräjät saatiin päätökseen: Syyttäjän mukaan kyse oli järjestäytyneestä rikollisryhmästä – Niko Ranta-ahon puolustus vaatii hyvitystä tuomioon tunnustamisen takiaNiko Ranta-ahon erikoishaastattelu MTV Uutisille: Paljastaa motiivinsa huumerikoksiin, auttoi etsintäkuulutettua Janne Tranbergia Espanjassa – "Minulla ei ole mitään asiaa Sofialle"Huumerikoksista syytettyä Niko Ranta-ahoa ei määrätty matkustuskieltoon – aikoo lähteä Espanjaan ja reissata maailmalla ennen vankilaan joutumistaNiko Ranta-aho MTV:lle: "Pitkä kakku tulossa, mutta tuomion on pakko olla alle 10 vuotta" – liikemies katuu kaikkea, mitä hänen läheisensä ovat joutuneet kestämäänLiikemies Niko Ranta-ahoa uhkaa jopa 13 vuoden vankeustuomio – paluu vankilaan on vääjäämätön: Miksi hänet silti vapautettiin nyt?
Katiska-vyyhtiKäräjäoikeusHelsinkiRikos
Niko Ranta-aho kärvistelee poliisivankilassa tiukassa eristyksessä – ei ole saanut puhua Sofia Belórfille kertaakaan kesän jälkeen

Tuoreimmat aiheesta

Katiska-vyyhti
  • 8.7.15:04
    Niko Ranta-aho

    Huumetuomiotaan istuva Niko Ranta-aho meni kihloihin – julkaisi kuvia kosinnasta

  • 24.05.202414:54
    Rikos

    Paljousalennuksia henkirikoksiin? Niko Ranta-ahon tuomioiden esimerkki huolestuttaa oikeuskonkaria

  • 24.05.202409:19
    Niko Ranta-aho

    Syyttäjä vaatii Niko Ranta-aholle historiallista yli 20 vuoden vankeutta – korkein oikeus myönsi valitusluvan

  • 15.12.202311:43
    Niko Ranta-aho

    Niko Ranta-ahon syyksi luettiin yksi törkeä huumausainerikos lisää – syyttäjän vaatimus ennätyspitkästä vankeudesta nurin

  • 15.12.202307:08
    Niko Ranta-aho

    Saako Niko Ranta-aho historiallisen kovan tuplatuomion? Hovioikeus antaa päätöksen Katiska 2 -huumejutussa