Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

NHL-supertähti ei kierrellyt – täräytti suorat sanat kauden jatkumisesta

Los Angeles Kingsin tähtipuolustaja Drew Doughty ei usko, että NHL-kausi voisi vielä jatkua koronaviruspandemian jyllätessä.
Los Angeles Kingsin tähtipuolustaja Drew Doughty ei usko, että NHL-kausi voisi vielä jatkua koronaviruspandemian jyllätessä.©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved
Julkaistu 14.04.2020 08:50
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

Jääkiekkoliiga NHL yrittää jatkaa keskeytynyttä kauttaan, mikäli se vain on mitenkään mahdollista. Mutta pystytäänkö kautta jatkamaan? Tätä kysyttiin Los Angelesin Kingsin tähtipuolustajalta Drew Doughtyltä, joka ei paljoa kierrellyt vastauksissaan.

NHL keskeytti kauden 12. maaliskuuta. Tuolloin koronavirus rupesi leviämään Pohjois-Amerikassa.

Tällä hetkellä tilanne on raju. Pelkästään Yhdysvalloissa on todettu lähes 600 000 koronavirustartuntaa. Kanadassa tartuntahavaintoja on tehty jo yli 25 000.

Viruksen laaja leviäminen on johtanut siihen, että eri urheilusarjat ovat lyöneet kautensa säppiin. Muun muassa Euroopassa kaikki suuret jääkiekkosarjat päättivät lopettaa kauden ennen aikojaan.

Jääkiekossa NHL on ainut, joka yrittää vielä jatkaa pelaamista.

Onnistuuko tämä?

Ei välttämättä, jos asiaa kysytään kertaalleen NHL:n parhaaksi puolustajaksi valitulta Drew Doughtyltä.

– En ihan oikeasti näe, että miten se olisi mahdollista, Doughty totesi kauden jatkumisesta konferenssipuhelussa.

– On selvää, että pelaajat haluavat jatkaa pelaamista ja fanit haluavat nähdä meidän pelaavan. Ja haluamme pelata heidän edessään. Näyttää kuitenkin siltä, että tuo on aika iso kiven takana, Doughty myönsi.

Doughty ei myöskään kierrellyt silloin, kun häneltä kysyttiin syytä pessimistisyydelle. Asenne kumpuaa hänen seurajoukkueensa Los Angeles Kingsin tilanteesta.

Kings on tehnyt uudelleen rakennusta, minkä myötä seura on laahustanut NHL:n häntäpäässä. Kings menetti pudotuspelihaaveensa jo tovi sitten.

Doughtyltä kysyttiin, että olisiko hänen asenteensa erilainen kauden jatkumisen suhteen, mikäli Kings olisi korkeammalla sarjataulukossa?

– Kyllä. Ihan varmasti, Doughty naurahti.

NHL on pystynyt välttämään - ainakin vielä - koronavirusaallon, sillä sarjassa vain kahdessa eri joukkueessa on todettu tartuntoja (Ottawa Senators ja Colorado Avalanche).

Lisää aiheesta:

Koronan runtelema NHL-seura palaamassa kaukaloon, tähtihyökkääjältä painava viesti – "Se ei ole turvallista"NHL saa rajua kritiikkiä liigan sisältä: "Ei tässä ole mitään järkeä"Vaimon sairauskohtauksen vuoksi pitkään sivussa ollut tähtivahti ei innostu NHL:n suunnitelmista – "Se on paljon vaadittu"NHL:n supertähti Connor McDavid tyrmää kauden yllä leijuvan vaihtoehdon – "Jätkät yrittäisivät tappaa toisiaan"Mielenterveysongelmista kärsineeltä tähtivahdilta painava lausunto koronavirustilanteesta, latoi suorat sanat NHL-kauden kohtalosta – "Olen tottunut tähän paskaan"NHL:n seurapomo ei väheksy koronaviruksen luomaa uhkaa, suomalaispuolustaja ja muut pelaajat lähetettiin kotiin – "Terveys on paljon tärkeämpää"
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • Eilen21:58
    Jääkiekko

    Rasmus Ristolaisen tilanteesta varmistus

  • ma14:36
    Jääkiekko

    NHL-seura hyllytti valmentajansa – kovia syytöksiä

  • ma08:35
    Jääkiekko

    NHL-konkari Corey Perry: Iso takaisku

  • 14.9.10:38
    Jääkiekko

    Päävalmentaja huomasi Suomen NHL-lupauksessa merkittävän muutoksen – haltioitui näkemästään: "Odotan innolla"

  • 13.9.09:19
    Jääkiekko

    NHL:n suomalaisvahdista ikävä tieto