Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

NHL:ssä viritellään upeaa suomalaistarinaa – arvostettu asiantuntija puhuu jo pitkästä vastuuroolista

3:51Ukko-Pekka Luukkonen tekee läpimurtoa NHL:ssä – maalivahtia ajettu sisään vuosia: "Pitää olla mentaalisesti aika vahva"Video: Ukko-Pekka Luukkonen tekee läpimurtoa NHL:ssä – maalivahtia on ajettu sisään vuosia: "Pitää olla mentaalisesti aika vahva."Timothy T. Ludwig
Julkaistu 06.02.2023 07:02

ILARI SAVONEN & KIMMO ROMANOFF - MTV URHEILU

Jääkiekkoliiga NHL:stä kuultiin hiljattain hienoja suomalaisuutisia, kun Buffalo Sabresin Ukko-Pekka Luukkonen valittiin koko sarjan tammikuun tulokkaaksi. 23-vuotias veräjänvahti on tehnyt hiljalleen nousua kohti huippua. Nyt hänelle povataan todella valoisaa tulevaisuutta.

Luukkonen on kulkenut pitkän tien huipulle. Hän nousi ensimmäisen kerran pinnalle jo keväällä 2016, kun hän torjui Suomen maalilla alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa. Mukaan tarttui kultaa.

Buffalo Sabres poimi hänet kesän 2017 NHL-varaustilaisuuden toisella kierroksella (vuoro 54). Häntä pidettiin tuolloin yhtenä Suomen lupaavimmista maalivahdeista.

Luukkonen hyppäsi Pohjois-Amerikkaan kesällä 2018. Välissä hän kävi lyhyen pätkän Suomessa, kun hän torjui syksyllä 2020 TPS:n maalilla erinäköisten koronajärjestelyjen keskellä.

Todellinen NHL-läpimurto on antanut vielä odottaa itseään.

LISÄÄ AIHEESTA: Mahtivireeseen yltynyt suomalaistulokas sai tunnustuksen NHL:ssä – läpimurto vaatinut kovan koulun: "Välillä on ollut vaikeaa"

Kaudella 2020–21 NHL-pelejä tuli neljä, seuraavalla kaudella yhdeksän, eikä vakituista paikkaa irronnut vielä edes tämän kauden alussa. Hän aloitti syksyn AHL:ssä.

Ex-huippuvahti Martin Biron taustoittaa suomalaisen kehitystä. 

– Maalivahtien kehityksessä menee kuitenkin aikaa, eikä sitä voi hoputtaa. Esimerkiksi tänä vuonna Sabresin tavoite on ollut se, että hän saa paljon pelejä allensa. Parin edellisen kauden aikana, kun oli koronapandemiaa ja niin edelleen, saumoja ei oikein ollut. Nyt hän on saanut mahdollisuutensa NHL:ssä ja hän on käyttänyt sen. Hänen kehityksensä kannalta on kuitenkin tärkeää, että hän pääsee pelaamaan, nykyään arvostettuna asiantuntijana toimiva Biron sanoo Luukkosesta MTV Urheilulle.

Valoisa tulevaisuus

7.17873534Ukko-Pekka Luukkonen on vakuuttanut Buffalo Sabresin maalilla.Timothy T. Ludwig

Biron näkee Luukkosessa paljon hyvää.

– Hän on kookas kaveri, mikä on tietenkin maalivahtina iso juttu. Hän liukuu hyvin ja hän on teknisellä puolella erittäin hyvä. Hän peittää, venyy kiekkojen eteen ja hän on erittäin urheilullinen kaveri.

–  Ja pitää muistaa, että hän on edelleen vasta 23-vuotias kaveri. Hän oppii ihan varmasti lukemaan tilanteita ja hän tottuu NHL-nopeuteen. Hän pystyy myös parantamaan esimerkiksi sitä, ettei hän tiputtele ripareita eteensä. Pohjat ovat todella vahvat, Biron kehuu.

LUE MYÖS: Sebastian Aho hehkuu NHL:n kuumimpana maalintekijänä – kertoo nyt, mikä kaikki toimii: "On sanomattakin selvää"

Luukkonen on pelannut tällä kaudella 20 NHL-ottelua torjuntaprosentilla 90,1. Tuoreeltaan hän on kantanut Sabresin ykkösvahdin viittaa hartioillaan.

Milloin hän ottaa sen vakituisesti itselleen? Biron uskoo, että varsin piakkoin.

– Sabres luottaa häneen tällä hetkellä. Uskon, että seuraavalla kaudella hän taistelee tiukasti ykkösvahdin paikasta, Biron ennustaa.

– Luukkosen ja (Eric) Comrien sopimukset jatkuvat vielä tämän kauden jälkeen. Jos hän onnistuu nappaamaan tuon paikan haltuunsa, niin uskon, että hän voi olla Sabresin ykkösmaalivahti vielä hyvin pitkään. Nyt hän opettelee ja uskon, että ensi vuonna hän on vahvasti mukana taistossa, Biron jatkaa.

Lisää aiheesta:

Olli Jokiselta mehukas ennustus Konsta HeleniuksestaVarausnumerolta 203 NHL-supertähtien ketjutoveriksi – Antti Pennanen syttyy kiekkokauden suomalaistarinasta: "Ei etsinyt tekosyitä"Anton Lundell yllätti NHL-valmentajansa heti kahdessa asiassa – Tuomo Ruutu ehti jo varoitella tulevastaNuori suomalaislupaus NHL-läpimurron kynnyksellä, tie auki jopa ykkösvahdiksi – "Emme halua pidätellä häntä"Nämä suomalaiset NHL-tähdet ovat tyrkyllä Leijoniin – MTV Urheilu esittelee seitsemän potentiaalista MM-vahvistusta: "Olisi ihan timanttisen kova"Jukka Jalonen tervehtii ilolla NHL:n alkukauden upeinta suomalaistarinaa – ennusmerkit saatiin jo MM-kultajoukkueessa
NHLNHL:n suomalaisetJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 08:51
    Jääkiekko

    Pelottava tilanne NHL:ssä – pelaaja jäältä suoraan sairaalaan

  • 07:59
    Aleksandr Ovetshkin

    Ukko-Pekka Luukkonen nollasi Aleksandr Ovetshkinin ja onnistui hurjassa tempussa

  • 07:37
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantaselta jäätävä osuma suomalaisten kohtaamisessa

  • 06:56
    Sveitsin Liiga

    Jesse Puljujärvi: Olen ampunut itseäni nilkkaan

  • Eilen21:57
    Winnipeg Jets

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"