Edmonton Oilersin Jesse Puljujärvi joutui nielemään tappiota heti paluupelissä, kun sarjajumbo Los Angeles Kings kuritti vierasjoukkuetta 5–2. Puljujärven pelistä ei juuri näkynyt uusia valonpilkahduksia.
Videolla raporttia Patrik Laineen hattutempusta.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Puljujärvi pelasi ensimmäisen ottelun Edmonton Oilersin uuden valmentaja Ken Hitchcockin alaisuudessa. Hitchcock heitti Puljujärven samana ketjuun sentteri Ryan Nugent-Hopkinsin ja laituri Jujhar Khairan kanssa.
Vaikka neljän ottelun farmiputki sujui lupaavasti, mutta ensimmäinen NHL-ottelun paluun jälkeen oli samanlaista väkinäistä tahkoamista kuin alkukaudellakin.
Puljujärvelle kertyi peliaikaan alle kahdeksan minuuttia, eikä häntä juurikaan nähty jäällä, kun Oilers jahtasi tasoitusmaalia kolmannessa erässä.
Suomalaishyökkääjä ei saanut yhtään laukausta aikaiseksi, mutta kärsi yhden kahden minuutin rangaistuksen toisen erän lopussa, kun hänet komennettiin istunnolle Jeff Carterin kiinnipitämisestä.
Puljujärvi joutui Kingsin pelaajien äsittelyyn, kun hän meni tökkimään Kingsin maalivahtia Calvin Peterseniä vihellyksen jälkeen. Puljujärvi selvisi kuitenkin melko pienellä poikapainilla.

