Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

NHL-ennätystään uusiksi takova Rantanen: Isoja pakkeja vastaan pärjättävä

Mikko Rantanen on jo sivunnut viime kauden pistemääräänsä.
Mikko Rantanen on jo sivunnut viime kauden pistemääräänsä.©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved
Julkaistu 06.01.2018 16:57
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Jukka Lohva

jukka.lohva@mtv.fi

Nuoren Colorado Avalanchen mukana hyvän alkukauden pelannut Mikko Rantanen kokee ehjän harjoituskauden taanneen hänelle paremmat edellytykset uran toiseen NHL-kauteen, jonka aikana hän on sivunnut omaa piste-ennätystään jo tammikuuhun tultaessa.

Seitsemän voittoa viimeisestä kymmenestä ottelustaan ottanut Colorado on noussut jo kahden pisteen päähän läntisen konferenssin viimeisestä pudotuspelipaikasta ja kohtaa ensi yön tiukassa kamppailussa nimenomaan edellä roikkuvan Minnesota Wildin.

Avalanchen ykkösketjun laidassa pelaava Rantanen on tehnyt toisella NHL-kaudellaan tehot 14+24=38, mikä sivuaa hänen koko viime kauden saldoaan jo puolivälissä kautta. Lukemalla hän on myös koko liigan tehokkain suomalainen.

Nousiaisista kotoisin oleva 21-vuotias TPS-kasvatti on nauttinut elämästään, kun sekä joukkueen, ketjun että oma pelaaminen on kulkenut hyvin. Vuosi sitten Colorado oli selvällä marginaalilla koko liigan huonoin joukkue.

– Vaikka viime kausi oli vaikea, niin se auttoi, koska toiseen kauteen on aina helpompi lähteä, kun tietää vähän, miten hommat toimivat. Se on auttanut aika paljon, ettei ole sitä miettimistä niin paljoa, Rantanen kertoo MTV Sportille.

Rantanen sai tehdä terveenä ehjän kesäharjoituskauden, minkä ansiosta valmistautuminen sujui mutkitta myös varsinaisella harjoitusleirillä. Kaksinkamppailuun on tullut lisää ruutia, jota nykyisessä roolissa ykkösketjussa Gabriel Landeskogin ja Nathan MacKinnonin vierellä tarvitaankin.

– Olen mennyt fyysisesti eteenpäin ja pärjään taas vähän paremmin kulmissa, kun vastassa on kuitenkin aika isoja pakkeja, Rantanen sanoo.

– Kärkikentissä tulee vielä pelattua yleensä vastustajan parhaita pakkeja vastaan, joten siinä pitää pärjätä kamppailuissa.

Alkukaudesta Colorado vielä hävisi tiukkoja pelejä satunnaisten notkahteluiden takia, mutta nyt joukkue on pitänyt kamppailuita rautaisesti otteessaan. Juuri edellisessä ottelussa Columbus Blue Jacketsia vastaan tuli 2-0-voitto hiukan heikommallakin pelillä.

Rantanen on ollut mielissään kourallisesta tulokkaita, jotka ovat ottaneet paikkansa joukkueen pelisysteemistä.

– He ovat pelanneet koko ajan tosi fiksusti joukkueen voiton eteen. Apua on tullut myös hyökkäyspäässä. Varsinkin Alexander Kerfoot (10+15) on yllättänyt itseni tekemällä paljon tulosta hyökkäyspäässä. Se on ollut kiva nähdä, Rantanen kiittelee.

Takavuosien suurseura on nähty seitsemän edelliskauden aikana vain kerran pudotuspeleissä ja silloinkin kaudella 2013-14 tuli avauskierroksella noutaja Minnesotaa vastaan. Nyt tuo mahdollisuus on taas olemassa.

NHLJääkiekkoUrheilu
Toimittajan kuva
Antti Rämänen
MTV Uutiset

Antti Rämänen työskentelee MTV Uutisten urheilutoimituksessa.

Toimittajan kuva
Jukka Lohva
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

"Löytää aina uuden vaihteen" – mahtikauden pelannut Miro Heiskanen suitsuttaa vuolaasti toista suomalaistähteäSebastian Aho hehkuu NHL:n kuumimpana maalintekijänä – kertoo nyt, mikä kaikki toimii: "On sanomattakin selvää"Duunariksi opetettu NHL:n suomalaisonnistuja takoo taas tulosta – iso saavutus voiton päässä: "Pystyi hyppäämään liikkuvaan junaan"Patrik Laine on innoissaan John Tortorellan lähdön jälkeen Columbuksessa tapahtuneista muutoksista – rinnalle istutettiin uusi tutkapari: ”Siinä on ollut kiva vetää”Mikko Rantanen haluaa MM-kisoihin – "Kaipaan voittamisen tunnetta"Koivun ja Granlundin Minnesota hirmuputkessa – "Tulosta on tullut"

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 18:50
    Jarmo Kekäläinen

    Jarmo Kekäläisen tunteiden vuoristorata: "Sellaista en ole koskaan elämässäni kokenut aikaisemmin"

  • 17:14
    Nuoret Leijonat

    Nuorille Leijonille takaisku – huippuhyökkääjä ei tule MM-kisoihin

  • 07:28
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantanen ohitti Olli Jokisen – Dallasin suomalaistähdet pistivät tehoklinikan pystyyn

  • 06:56
    AHL

    Suomalaisvahti passitettiin takaisin AHL:ään

  • Eilen08:49
    Pittsburgh Penguins

    Mediat: NHL-seura myydään – huima hinta