Itä-Suomesta kotoisin oleva Mikko* tapasi mukavan oloisen naisen netin keskustelupalstalla muutama vuosi sitten. Tuttavuus tuli Mikolle kalliiksi, sillä nainen petkutti ja huijasi häneltä lähes 45 000 euroa.
– Olen aina ollut hyväntahtoinen ja avulias ihminen ja siksi varmaan hyvä huijattava, Mikko toteaa.
Mikko tutustui huijarinaiseen netissä ja tapasi häntä vain muutaman kerran. Jo ensitapaamisella nainen pyysi häneltä rahaa lainaan ja teki sen hyvin vakuuttavasti.
– Hän kertoili tarinoita muka väkivaltaisesta ex-miehestään ja kaltoinkohdelluista lapsistaan, joiden lääkkeisiin hän muun muassa tarvitsi rahaa. Hänellä oli aina olevinaan hyvin tarkat suunnitelmat lainojen takaisin maksamiseksi, mutta niitä suunnitelmia hän ei koskaan edes aikonut toteuttaa, Mikko kertoo.
Valheita valheiden perään
Vaikka nainen ei koskaan maksanut ensimmäistäkään velkaansa takaisin, hän onnistui petkuttamaan Mikon lainaamaan itselleen aina vaan lisää rahaa.
– Hän selitti, että tarvitsee minulta rahaa kuitatakseen pankista ottamansa lainan. Tämän jälkeen hän voisi ottaa suuremman lainan, joka hänelle muka oli jo luvattu, ja maksaa sillä minulle takaisin. Uskottavuuttaan todistellakseen hän muun muassa valehteli, että pankinjohtaja oli hänen perhetuttunsa ja niin edelleen.
Kuitenkin jostain kumman syystä aina, kun naisen oli tarkoitus saada lisälainaa pankista, hänen eteensä tuli jos jonkinlaisia vastoinkäymisiä.
– Milloin hänen autonsa hajosi juuri, kun hän oli matkalla pankkiin, milloin takaaja oli tullut kipeäksi, Mikko huokaa.

