Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nato-jäsenyyden eteen astuneen Turkin Erdoganin odotetaan keskustelevan Suomen ja Britannian kanssa

3:51Presidentti Niinistö sanoi Washingtonissa, että Suomi jatkaa keskusteluja Turkin kanssa maamme Nato- jäsenyyden hyväksymiseksiKatso myös: Presidentti Niinistö sanoi Washingtonissa, että Suomi jatkaa keskusteluja Turkin kanssa Suomen Nato- jäsenyyden hyväksymiseksi
Julkaistu 21.05.2022 05:34

MTV UUTISET – STT

Poikkiteloin Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden eteen asettunut Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan on sanonut puhuvansa tänään Suomen ja Britannian kanssa. Asiasta kertoi turkkilainen Dünya-lehti eilen.

Erdogan sanoi Turkin olevan yhä sillä kannalla, ettei turvallisuusjärjestönä toimivaan Natoon tulisi hyväksyä maita, joita Turkki syyttää terrorismijärjestöjen tukemisesta. Kommenteissaan Erdogan antoi ymmärtää, että Suomen ja Ruotsin jäsenyyden hyväksyntä olisi välillisesti jäsenyyden antamista terroristijärjestölle. Erdogan sanoo esittäneensä Turkin kannan asiaan selkeästi ja yksiselitteisesti.

Lue myös: Erdogan turkkilaismedialle: Meidän ei pitäisi hyväksyä terroristijärjestöjä tukevia Suomea ja Ruotsia sotilasliitto Natoon

Jutussa Erdogan ei mainitse, kenen kanssa hänen on määrä keskustella. Tasavallan presidentin kanslia ei kommentoinut asiaa. Sen mukaan käytäntönä on, että presidentin puheluista tiedotetaan jälkikäteen.

Niinistö valmis yhteydenpitoon

Presidentti Sauli Niinistö sanoi torstaina olevansa valmis itsekin osallistumaan ratkaisun hakemiseen Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyttä koskevaan kiistaan Turkin kanssa.

–  Minä osallistun myös. En voi sanoa tarkkaan, missä tai milloin, mutta sen jälkeen kun (Turkin vaatimukset) on selvitetty tarkkaan, uskon, että myös korkeamman tason yhteydenpito on tarpeen, Niinistö sanoi torstaina Washingtonin-vierailunsa yhteydessä.

Turkki on laatinut pitkän vaatimuslistan Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden ehdoksi. Listalla on muun muassa asevientikiellon purkaminen sekä terroristiepäiltyjen palauttaminen Turkille. Vaatimusten sisältö on vaihdellut viime päivinä Erdoganin puheissa sekä Turkin valtiollisissa medioissa.

Turkki aloitti Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenhakemusten käsittelyn jarruttamisen jo keskiviikkona sen jälkeen, kun Suomi ja Ruotsi jättivät yhdessä jäsenhakemuksensa.

Lisää aiheesta:

Erdoğan voisi hyväksyä Suomen Natoon: "Ruotsi tulee järkyttymään"Erdogan uhkaa taas estää Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden: "Seuraamme tarkkaan täyttävätkö maat lupauksensa"Turkin presidentti: Emme hyväksy Suomea ja Ruotsia Natoon – "ei kannata vaivautua Turkkiin taivuttelemaan"Erdoganin tiedottaja: Turkki ei ole sulkemassa Naton ovea Suomelta ja RuotsiltaTyssääkö Suomen Nato-jäsenyys Turkkiin? – Haavisto: "Etenemme askel askeleelta"Turkin presidentti Erdogan täräyttää: Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys olisi virhe – Yhdysvallat pyytää selvitystä
TurkkiRecep Tayyip ErdoganNatoSuomiRuotsiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Turkki
  • 11:36
    Tulipalot

    Kuusi on kuollut tehtaan hajuvesivaraston tulipalossa Turkissa

  • Eilen20:59
    Benjamin Netanjahu

    Netanjahusta pidätysmääräys Turkissa

  • Eilen19:26
    KRP

    Kolme kurdimiestä vangittiin epäiltyinä terroristiryhmän rahoittamisesta – rikokset jatkuneet alkuviikkoon asti

  • 29.10.14:36
    Järjestäytynyt rikollisuus

    Rikollispomo "Mansikan" vaatimuksille tyrmäys hovioikeudessa

  • 23.10.14:28
    KRP

    Rosvopomo "Mansikan" nimissä valitus vangitsemisesta ja pyyntö tutkia poliisin toimet: "Minulla ei ole ollut mitään mahdollisuutta puolustautua"