Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Erdoganin tiedottaja: Turkki ei ole sulkemassa Naton ovea Suomelta ja Ruotsilta

2:22Presidentti Erdoganin mukaan Turkki ei tällä hetkellä suhtaudu Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyteen myönteisestiKatso myös: Presidentti Erdoganin mukaan Turkki ei tällä hetkellä suhtaudu Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyteen myönteisesti
Julkaistu 14.05.2022 16:22(Päivitetty 14.05.2022 18:08)
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Turkin presidentin Recep Tayyip Erdoganin tiedottajan mukaan Turkki ei halua estää Suomen ja Ruotsin mahdollista Nato-jäsenyyttä. 

Asiasta uutisoivat New York Times -lehti ja uutistoimisto Reuters.

Turkki ei Recep Tayyip Erdoganin tiedottajan mukaan halua sulkea Suomelta ja Ruotsilta pääsyä sotilasliittoon, vaan pikemminkin varmistaa sen, että kaikki jäsenmaiden ”turvallisuuskysymykset” otetaan huomioon.

Lue myös: Turkki nihkeänä Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydelle – Asiantuntija: "Ruvetaan käymään vähän lehmänkauppoja"

– Haluamme nostaa esiin kysymyksen Turkin kansallisesta turvallisuudesta, tiedottaja ja presidentti Erdoganin neuvonantaja Ibrahim Kalin totesi Reutersin haastattelussa.

Erdogan sanoi eilen, että "Pohjoismaat ovat kuin vierastaloja terrorijärjestöille." Hän viittasi etenkin kurdien sissijärjestöön PKK:hon, jonka muun muassa Turkki ja EU ovat määritelleet terrorijärjestöksi.

Tämä herätti pelkoa siitä, että Nato-maa Turkki estäisi omalla äänellään Suomen ja Ruotsin pääsyn sotilasliittoon. Nato-maiden päätöksen uusista jäsenistä pitää olla yksimielinen.

Lue myös: Niinistö oikoi Ylellä väärää käsitystä Erdoganin yllättävästä Nato-lausunnosta: "Ei kapuloita lopullisesti rattaisiin"

Vastaus Valkoisesta talosta

Valkoisesta talosta kerrottiin Erdoganin eilisen ulostulon jälkeen, että Yhdysvallat aikoo pyytää Turkilta selvitystä sen kannanotoista.

Yhdysvaltain ulkoministeriön uutistoimisto Reutersille kertoman mukaan asiasta on määrä keskustella sotilasliitto Naton epävirallisessa ministerikokouksessa Berliinissä viikonloppuna. Mukana ovat myös Suomen ja Ruotsin ulkoministerit.

Lisää aiheesta:

Guardian: Turkki uhkaa olevansa valmis lykkäämään Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyksiä jopa vuodellaNato-jäsenyyden eteen astuneen Turkin Erdoganin odotetaan keskustelevan Suomen ja Britannian kanssaTurkin presidentti: Emme hyväksy Suomea ja Ruotsia Natoon – "ei kannata vaivautua Turkkiin taivuttelemaan"Turkilta vaatimuslista Natoon pyrkiville Suomelle ja Ruotsille – tutkija ennustaa "pitkää vääntöä" Turkin kanssaTyssääkö Suomen Nato-jäsenyys Turkkiin? – Haavisto: "Etenemme askel askeleelta"Turkin presidentti Erdogan täräyttää: Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys olisi virhe – Yhdysvallat pyytää selvitystä
NatoRecep Tayyip ErdoganTurkkiSuomiRuotsiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • ti22:38
    Ukrainan sota

    Pentagon: USA voi myydä Ukrainalle Patriot-ilmapuolustusjärjestelmän

  • ma20:37
    Ukrainan sota

    Huvittava hetki presidentti Stubbin tiedotustilaisuudessa – kuittaili ja poistui: "Hyvä yritys"

  • ma18:20
    Tanska

    Tanskassa on hyökätty useiden puolueiden verkkosivuille

  • ma15:51
    Alexander Stubb

    Naton pääsihteeri sai Stubbilta valkoisen pussin: "Tämä yhdistää meitä"

  • ma07:04
    Alexander Stubb

    Presidentti Stubb keskustelee Brysselissä Euroopan puolustuksen kehittämisestä