Mestarien liigan puolivälieräparit arvotaan perjantaina iltapäivällä. Keskiviikkona jatkoon edennyt Liverpool on omaa arpaonneaan kiinnostuneempi Manchester Cityn vastustajasta, kirjoittaa MTV Urheilun Anssi Shemeikka.
Mestarien liigan puolivälierissä pelaa neljä englantilaista joukkuetta ensimmäisen kerran sitten vuoden 2009. Niistä kaksi, Manchester City ja Liverpool, käyvät keskenään sielua ja ruumista kuluttavaa taistelua Valioliigan mestaruudesta.
City haluaa voittaa 2010-luvun neljännen mestaruutensa, mutta Liverpoolin nälkä kotimaan mestaruudelle on suorastaan häiriintynyt.
Pep Guardiolan ja Cityn omistajien prioriteettijärjestyksen voisi kuvitella olevan päinvastainen. City on kasvanut organisaationa ja jalkapallojoukkueena jättiläiseksi, jonka uskottavuus kilpailussa Barcelonaa, Real Madridia ja Juventusta vastaan määritellään euromenestyksellä.
Liverpoolin egyptiläistähti Mohamed Salah myönsi, että Mestarien liigan voitto on hänelle unelmista isoin, mutta kaupungin ja seuran tähtäimen jyvän keskellä on Valioliiga.
LUE MYÖS: Robert Lewandowski syytti valmentajan taktiikkaa tappiosta: ”Olen vihainen”

