Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näissä asuissa Suomi osallistuu Milano-Cortinan talviolympialaisiin

0:37Näissä asuissa Suomi osallistuu Milano-Cortinan talviolympialaisiinKatso videolta, millaisissa asuissa talviurheilijat edustavat Suomea Milano-Cortinan talviolympialaisissa.
Julkaistu 29.10.2025 15:59
Toimittajan kuva
Fanni Parma

fanni.parma@mtv.fi

Tällainen on Suomen olympiajoukkueen vaatetus Milano-Cortinan olympialaisiin kevättalvella 2026. 

Suomen olympiajoukkueen viralliset vaatteet seuraaviin talviolympialaisiin on julkaistu. 

Joukkue pukeutuu kotimaisen ulkoilubrändi Luhdan asuihin matkalla, avajaisissa, palkintojenjaossa, edustustilaisuuksissa ja vapaa-ajalla.

Luhta Sportswear Company on toiminut yhteistyössä Suomen olympiakomitean kanssa vuodesta 2017 lähtien Pyeongchangissa 2018, Tokiossa 2020 ja Pekingissä 2022 sekä Pariisissa vuonna 2024. 

Talviurheilijat ottavat mittaa toisistaan Milano-Cortinan talviolympialaisissa 6.– 22.2.2026. Katso yllä olevalta videolta, millaiset ovat urheilijoiden viralliset vaatteet!

Lue myös: Yhdeksän suomalaisurheilijaa nimettiin olympiajoukkueeseen – listalla tähtinimiä

Lapin luonto inspiraationa

Suomen joukkueelle Milanoon suunnitellun malliston design on saanut inspiraationsa Suomen Lapista.

– Suomen luonnon monimuotoisuus ja ainutlaatuisuus ilmenevät mallistossa urheilullisuutena sekä puhdaslinjaisuutena, upeina muotoina, siluetteina, printteinä, kuoseina ja väreinä, kertoo divisioonajohtaja Jeri Luhtanen tiedotteessa.

Muotikaupunkina tunnettua Milanoa silmällä pitäen vaatteiden muodikkuus ja samalla urheiluvaatteiden edellyttämä toiminallisuus on pyritty sulauttamaan virallisessa mallistossa saumattomasti yhteen.

Olympiakomitean puheenjohtaja Petteri Kilpinen pitää Suomen joukkueen vaatetusta tärkeänä osana koko Suomen ja suomalaisen urheilun brändiä. 

– Mukana ovat eri maiden mallistojen kautta maailman johtavat vaatetus- ja muotialan brändit, joten on mahtavaa, että meillä on kumppanina suomalainen perheyhtiö, joka positioituu näiden rinnalle, Kilpinen kertoo.

Malliston suunnittelussa on huomioitu designin lisäksi vastuullisuuden periaatteet.

Lue myös: Tällainen on talviolympialaisten hintalappu

Monikäyttöisyys ja kiertotalous

Milano-Cortinan olympialaiset kisataan poikkeuksellisen laajalla alueella ympäri pohjoista Italiaa niin, että kilpailu-, suoritus- ja majoituspaikkoja on yhteensä kahdeksassa eri lokaatiossa, joiden olosuhteet poikkeavat toisistaan.

Materiaalivalinnat ja eri paikoissa olevien urheilijoiden tarpeet on sovitettu jokaiselle kisoihin lähtevälle tarkoituksenmukaiseksi kokonaisuudeksi. Mallistossa on käytetty kierrätettyjä ja sertifioituja materiaaleja. Näin on varmistettu myös kemikaaliturvallisuus sekä eläinten oikeudet. 

Mikäli urheilija ei käytä vaatteita enää olympialaisten jälkeen, ottaa Luhta Sportwear Company ne takaisin kilpailujen jälkeen. 

– Huolehdimme tuotteet asianmukaisesti takaisin kiertoon ja pienennämme näin ympäristökuormaa. Jatkokäyttöön kelpaamattomat hoidamme kierrätyskumppanillemme käsiteltäväksi, Jeri Luhtanen jatkaa. 

Lue myös: Muistatko vielä? Tällaiset olivat Suomen kisa-asut Pariisin olympialaisiin

Lisää aiheesta:

Tässä ovat Suomen kisa-asut Pariisin olympialaisiin!Tältä näyttää suomalaisten kisamuoti – Pekingin olympiajoukkueen asut julkistettiinSkeittaaja Lizzie Armanton olympia-asu kiinnitti jopa Voguen huomion – haalarilla kunnioitettiin Suomea sekä Alvar AaltoaMinisteri Kurvinen matkustaa Tokion olympialaisiin kritiikin keskellä – puolustaa kisojen järjestämistäKommentti: Ekologisuus antoi vapauksia Linnan juhlissa – mutta rajojen rikkomista olisi kaivattu vielä enemmänLinnan juhlissa nähdään kymmenkunta Anne-Mari Pahkalan suunnittelemaa pukua: "Minulla on paljon vaikuttajanaisia asiakkaina"
Milano-Cortina 2026OlympialaisetVaatteetKauneus ja tyyliLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Milano-Cortina 2026
  • 14:39
    Olympialaiset

    Norja hurjana: 35 olympiamitalia!

  • 16.10.12:50
    Leijonat

    Poikkeuksellinen uhkakuva olympialaisten yllä – "Olemme huolissamme"

  • 30.9.14:59
    Olympialaiset

    Maanvyöry uhkaa olympialaisia

  • 29.9.12:41
    Leijonat

    Leijonille karmea uutinen – näin Aleksander Barkovin korvaaja nimetään

  • 19.9.18:08
    Olympialaiset

    KOK:lta päätös: Venäläiset saavat osallistua talviolympialaisiin – "Mikään ei ole muuttunut"