Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naisilla on tänään lupa pukeutua hääpukuunsa – tässä syy!

Tiesitkö sinä, että tänään vietetään Käytä hääpukuasi -päivää?
Tiesitkö sinä, että tänään vietetään Käytä hääpukuasi -päivää?Shutterstock
Julkaistu 15.01.2014 08:25

Tänään työpaikoille, ruokakauppoihin ja ravintoloihin saattaa saapua naisia hääpuvuissaan. Syy tähän löytyy uudesta teemapäivästä, jota vietetään tänään: Käytä hääpukuasi -päivästä.

Keskiviikko 15.1.2014 on ensimmäinen kerta kun Emilia Heinosen lanseeraama Käytä hääpukuasi -päivä näkee päivänvalon. Tarkoitus on, että mahdollisimman moni suomalainen nainen sonnustautuisi erityisenä päivänä hääpukuun niin työpaikoilla kuin arjen rutiinien aikana. Heinonen toivoo, että suomalaiset osallistuisivat glamourintäyteiseen teemapäivään pilke silmäkulmassaan.

– Pukua voi käyttää yksin kotona, järjestää ystäville teemakutsut tai rohkeimmat voivat sonnustautua pukuunsa koko päiväksi töissäkin, Heinonen kertoo.

Useimmat avioliiton solmineet naiset panostavat hääpäivänään erityisesti pukuunsa, mutta harva keksii häiden jälkeen käyttöä toisinaan hurjankin kalliiksi tulleelle hääpuvulle. Heinonen uskoo ratkaisseensa toimettomana kaappien kätköissä roikkuvien hääpukujen ongelman.

– Nyt vihdoin sille löytyy joka vuosi luvanvaraista käyttöä ilman häpeää! Heinonen toteaa.

Kaikki voivat kokea päivän prinsessana

Shutterstock

Myös naiset, jotka eivät ole naimisissa, voivat halutessaan toteuttaa teemapäivänä haaveensa hääpuvussa esiintymisestä.

– Pukeutuminen ei edellytä naimisissa oloa; puvun voi vuokrata, Heinonen kertoo.

– Kaikki eivät halua lainkaan naimisiin, mutta tahtovat osansa tuosta pukuhuumasta. Päivä antaa heillekin mahdollisuuden, Heinonen toteaa.

Heinonen tavoittelee lanseeraamallaan teemapäivällä sitä, että mahdollisimman monen suomalaisen suupielet kääntyisivät tammikuisena päivänä hymyyn.

– Uskon, että päivä antaa monelle paljon iloa ja hyvää mieltä. Palaute on ollut positiivista ja moni on aivan innoissaan, Heinonen kertoo.

Lue myös:

Avoliiton ja avioliiton erot – tiesitkö näistä?

Tämän syyn takia miniä-anoppi-suhde voi olla vaikea

Vinkit juhlameikin teettämiseen ammattilaisella – huomioi nämä asiat!

Heli Kuitunen, heli.kuitunen(at)mtv.fi

Lisää aiheesta:

Kuinka ajoissa hääpuku kannattaa hankkia? Niina Kuhta: "Meillä on syksyisin seitsemän viikon jonot"Australialaismorsian pöyristyi hääpukuostoksilla: "Sen pitäisi olla ilmaista"Mies, näin vältät juhlapukeutumisen yleisimmät sudenkuopat – tämä on yleisin virheJokaisen häävieraan painajainen: Kuudella naisella sama mekko juhlissa – eivätkä he olleet morsiusneitoja!Sinkkunaiselta erikoinen ratkaisu: Sopivaa kumppania ei löytynyt, meni naimisiin itsensä kanssaKaiva vanha hääpuku esiin! Käytä hääpukuasi -päivä tuo glamouria ja huumoria harmaaseen arkeen
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen20:48
    Italia

    Väärennetty carbonara sai Italian raivon valtaan – ministeri vaatii EU:lta välitöntä tutkintaa

  • Eilen19:09
    Ruoka

    Helppo vaihtoehto kreikkalaiselle salaatille – Tiina ylistää: "Täydellisen raikas"

  • Eilen16:29
    Diabetes

    Diabeteslääkäri päivästä, jolloin sai itse älypumpun: "Olin yhtäkkiä vapaa"

  • Eilen13:51
    Liikenne

    Kuski ajoi suojatietä ylittävän nenän edestä ja keskisormi nousi – poliisilta kova ratkaisu

  • Eilen13:08
    Diabetes

    Kysely: Diabeetikot pääsevät lääkäriin liian harvoin – "He ovat pimennossa"