Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naisen bunkkeriin kaapanneen tuomio lyheni – perusteluna työpaikan menettämisen uhka

Lehtikuva
Julkaistu 28.04.2016 20:50

MTV UUTISET

Ruotsissa hovioikeus on alentanut bunkkeriin naisen sulkeneen lääkärin tuomiota, kertoo Expressen-lehti. Hovioikeus lievensi 38-vuotiaan Martin Trenneborgin tuomion kahdeksaksi vuodeksi vankeutta.

Käräjäoikeus oli aiemmin tuominnut Trenneborgin naisen kidnappauksesta 10 vuoden vankeuteen.

Hovioikeus perusteli tuomion alentamista muun muassa sillä, että mies olisi saattanut menettää työpaikkansa tai tulla erotetuksi. Hovioikeus määräsi Trenneborgin maksamaan naiselle 180 000 kruunun vahingonkorvaukset.

– Olemme asiakkaani kanssa luonnollisesti tyytyväisiä hovioikeuden ratkaisuun ja siihen, ettei oikeus tuominnut asiakastani väitetystä raiskauksesta, sanoo Trenneborgin asianajaja Mari Schaub.

Asianajaja kertoo, että Trennebrog harkitsee kuitenkin valittavansa tuomiosta korkeimpaan oikeuteen tuomion pituuden vuoksi.

– Kidnappauksista, joihin on liittynyt raakaa seksuaalista väkivaltaa, on annettu aiemmin yhtä pitkä tuomiota, kuin mitä asiakkaani nyt sai, Schaub kuvaa.

Syötti naiselle unilääkettä

Trenneborg tapasi uhrinsa Tukholmassa.

Nainen oli kutsunut Trenneborgin kotiinsa treffeille. Mukanaan Trenneborg toi hajuvettä ja kukkia, shampanjaa, mansikoita ja appelsiinimehua.


Mansikoihin ja mehuun oli kuitenkin lisätty unilääkettä ja nainen vajosi tiedottomaan tilaan niitä nautittuaan. Tämän jälkeen Trenneborg kuljetti naisen Skånessa sijaitsevaan ääni- ja valoeristettyyn bunkkeriin.

Mies suunnitteli pitävänsä naista vankinaan vuosia. Vankeus kesti kuitenkin vain kuusi päivää.

Se päättyi, kun nainen ja Trenneborg palasivat Tukholmaan hakemaan naisen tavaroita, ja naisen onnistui kertoa tapahtumista poliisille.

Lisää aiheesta:

Voodoo-raiskauksen vankilassa tehnyt mies karkotetaan Ruotsista – oikeudessa pohdittiin sitä, osallistuiko luterilaisen kirkon pappi rituaaliin vapaaehtoisestiEi vankilaan: Yhdysvaltalaisräppäri Asap Rocky tuomittiin pahoinpitelystä ehdolliseen vankeuteen – uhrille vahingonkorvauksiaMurhasta elinkautiseen tuomittu Kaj Linna pääsi vankilasta Ruotsissa – juhlisti vapauttaan syömällä pihvinBunkkerilääkärin sieppaama nainen astui julkisuuteen ja kertoi kauhun hetkistään: "Hän halusi koko ajan kehokontaktia"Bunkkerin rakentanut kidnappaajalääkäri oikeudessa – otti vankinaisesta useita näytteitäLisa Holmin murhaaja tuomittiin elinkautiseen vankeuteen
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 15:17
    Tasoristeysonnettomuudet

    Dramaattinen video: Juna jyräsi rekan voimalla Alankomaissa

  • 15:00
    Afganistan

    Ainakin 20 kuollut ja yli 500 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys

  • 14:07
    Ukrainan sota

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • 13:51
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • 13:24
    Sanna Marin

    Jaakko Loikkanen Marinista: "Ei kovin halukas tai kyvykäs käsittelemään mokiaan"